Yerinde simülasyon ve mulaj uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanması sınıflandırma ve tanılama becerilerine etkisi
The effect of in-situ simulation and moulage application on pressure injury classification and assesment skills of nursing students
- Tez No: 812027
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Nursing, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma basınç yaralanmasının sınıflandırılması ve tanılamasında hemşirelik öğrencilerinin klinik becerilerini geliştirmek için yerinde simülasyon ve mulaj uygulamasının etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Simülasyon Laboratuvarı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Eylül 2021- Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma evrenini 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 4. sınıfta öğrenim gören öğrenciler (N=284) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 28 öğrenci yerinde simülasyon, 28 öğrenci laboratuvarda simülasyon ve 28 öğrenci kontrol grubunda yer alacak şekilde 84 öğrenci oluşturmuştur. Yerinde simülasyon grubundaki öğrenciler, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kliniği'nde standardize hastaya mulaj uygulaması ile, laboratuvarda simülasyondaki öğrenciler simülasyon laboratuvarında standardize hastaya mulaj uygulaması ile kontrol grubundaki öğrenciler ise simülasyon laboratuvarında standardize hastaya basınç yarası simülatör uygulaması ile eğitim almıştır. Araştırmada yer alan öğrenciler araştırma hakkında bilgilendirilmiş onam formunu ve birey tanıtım formunu doldurduktan sonra Basınç Yaralanması Bilgi Testi (Ön Test 1) formunu doldurmuşlardır. Örneklemde yer alan öğrencilere teorik eğitim verilmiş, eğitimden sonra öğrenciler gruplarının simülasyon eğitim uygulamalarını gerçekleştirmişlerdir. Simülasyon eğitimine gelen öğrenciler Basınç Yaralanması Bilgi Testi (Ön Test 2) formunu doldurduktan sonra simülasyon eğitim uygulamalarını, simülasyon eğitim uygulamalarından 4 hafta sonra simülasyon uygulamalarının değerlendirilmesini gerçekleştirmiştir. Simülasyon uygulamaları tamamlandıktan sonra Basınç Yaralanması Bilgi Testi (Son Test) formunu doldurmuş, 4 hafta sonra da klinik performansları değerlendirilmiştir. Uygulamalar sırasında öğrenciler“Basınç Yaralanması Değerlendirme Formu”nu, uygulamalardan sonra“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“Simülasyon Tasarım Ölçeği”ni doldurmuşlardır. Öğrencilerin simülasyon uygulaması sırasında becerileri“Basınç Yaralanması Değerlendirme Beceri Kontrol Listesi”kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve min-max) kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olan verilerde, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmasında ANOVA (tek yönlü varyans analizi), normal dağılıma sahip olmayan verilerde, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. Ölçümlerin zamana bağlı değişimi Friedman testi ile değerlendirilmiş ve ikili karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmeli olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental design to assess the impact of in-situ simulation and moulage application on enhancing nursing students' clinical skills in classifying and assessing pressure injuries. The study took place at Ege University Nursing Faculty Simulation Laboratory and Ege University Medical Faculty Hospital from September 2021 to May 2023. The study population consisted of 4th-year students (N=284) from Ege University Faculty of Nursing during the Fall Semester of the 2021-2022 academic year. The study encompassed 84 students, with 28 students in the in-situ simulation group, 28 students in the simulation group, and 28 students in the control group. In the in-situ simulation group, students received training at the physical medicine and rehabilitation department clinic of Ege University Faculty of Medicine, utilizing moulage on a standardized patient. The simulation group received training in the simulation laboratory using moulage on a standardized patient, while the control group underwent training in the simulation laboratory employing a pressure ulcer simulator on a standardized patient. Participants completed an informed consent form, a descriptive information form, and the Pressure Injury Knowledge Test as a baseline assessment. The students received theoretical training and then performed simulation applications according to their respective groups. Students in the simulation training completed the Pressure Injury Knowledge Test as a pre-test, conducted the simulation training applications, and evaluated them four weeks later. After the completion of the simulation applications, the students filled out the Pressure Injury Knowledge Test as a post-test, and their clinical performance was assessed four weeks later. During the applications, the students utilized the“Pressure Injury Evaluation Form”. Following the applications, they completed the“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale”and the“Simulation Design Scale”. The skills of the students during the simulation application were evaluated using the“Pressure Injury Assessment Skills Checklist”. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation, and min-max) were employed for data analysis. ANOVA (one-way analysis of variance) was used for normally distributed data in comparing more than two independent groups, while Kruskal-Wallis analysis was used for non-normally distributed data. The Friedman test was utilized to assess the time-dependent variance of measurements, and Bonferroni correction was applied to paired comparisons. In conclusion, there were no statistically significant differences between the baseline test and pretest knowledge scores of the in-situ simulation, simulation, and control groups (p>0.05).