İnternet tabanlı televizyona geçiş sürecinde izleme pratiklerinde yaşanan değişim ve dönüşüm: Erciyes Üniversitesi öğrencileri örneği.
The change and transformation in watching practices during the tradition to internet based television: The case of Erciyes University students
- Tez No: 812032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İcadından beri sürekli gelişim ve dönüşüm geçirerek günümüzdeki hâlini alan televizyon, kullanıcı ihtiyaçları ve farklı iletişim teknolojilerindeki yeni etkilerle beraber günümüzde de değişimini sürdürmektedir. Bu bağlamda internet ile televizyon arasında yakınsama yaşanmış ve dijital yayıncılık konseptlerinin doğmasına imkân tanımıştır. Özellikle yaygınlaşan internet bağlantılı cihazlar OTT TV'nin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışmada televizyonun tarihsel gelişimi içinde ortaya çıkan başta OTT TV olmak üzere internet tabanlı yayıncılık sistemleri ele alınmış; yeni gelişen bu yayıncılık sistemleriyle birlikte üniversite öğrencilerinin televizyon izleme pratiklerinde yaşanan değişim ve dönüşümün niteliği tespit edilerek nedenleri araştırılmıştır. Nicel araştırma tasarımına sahip araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi tercih edilmiş, örneklem belirlemede rastlantısal olasılıklı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda 1 Ekim-15 Aralık 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak uygulanan ankete OTT TV platformlarını farklı mecralardan izleyen 500 kişi katılmıştır. Anketin güvenirliğini ölçmek için“Cronbach Alpha”hesaplanmıştır ve ölçeğin genel güvenirliği Alpha=0.927 olarak oldukça yüksek çıkmıştır. Anket katılımcılarının çoğunluğunu kadın öğrenciler teşkil etmektedir. Öğrencilerin tamamı dijital yayın platformlarından birine ya üye olmuş ya da söz konusu platform içeriklerini farklı sitelerden ücretsiz olarak izlemekte; geleneksel televizyon yayınlarına kıyasla dijital yayınları daha çok tercih etmektedir. Öğrencilerin çoğunun resmî denetimi kabul etmediği ve içerikleri aileleriyle birlikte izlemediği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin bu alana yönelme nedenlerinin başında, dijital yayıncılığın kendilerine kazandırmış olduğu bireysellik ve mahremiyet oluştururken bu mecralarda en çok aksiyon kategorisindeki içeriklerin tercih edildiği görülmüştür. Öğrencilerin en çok tercih ettiği dijital yayın platformu ise Netflix olmuştur.
Özet (Çeviri)
Television, which has become its current form by undergoing continuous development and transformation since its invention, continues to change today with new effects on user needs and different communication technologies. In this context, there has been a convergence between the Internet and television, allowing the emergence of digital broadcasting concepts. The internet-connected devices that have become widespread have prepared the ground for the emergence of OTT TV. In this study, internet-based broadcasting systems, especially OTT TV, which emerged in the historical development of television, were discussed; the nature of the change and transformation in the television-watching practices of university students with these newly developing broadcasting systems was determined, and the reasons were investigated. In the quantitative research design, the survey method was preferred as the data collection technique, and the random probability sampling method was used to determine the sample. In this context, 500 people who watch OTT TV platforms from different channels participated in the survey online between October 1 and December 15, 2021.“Cronbach Alpha”was calculated to measure the reliability of the questionnaire, and the overall reliability of the scale was relatively high, as Alpha=0.927. The majority of the survey participants were female students. All of the students have either subscribed to one of the digital broadcasting platforms or watched the content of the platform for free from different websites; they prefer digital broadcasts to traditional television broadcasts. It was revealed that most students do not accept official supervision and do not watch the content with their families. While the main reason for students' orientation towards this field is the individuality and privacy that digital broadcasting provides them, it has been observed that the content in the action category is primarily preferred in these channels. The most preferred digital broadcasting platform of the students is Netflix.