Tüberküloz peritonit tanılı hastaların klinik ve laboratuvar bulguları
Clinical and laboratory findings of patients with tuberculosis peritonitis
  1. Tez No: 812033
  2. Yazar: SERKAN SEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Tüberküloz peritoniti hastaları ile ilgili literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız, artık ayırıcı tanılarda pek düşünülmeyen, dolayısıyla teşhisi geciken tüberküloz peritonitli hastalara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte hastalığın sosyoekonomik düzey ile ilişkisi, klinik bulgular ve tanı için destek laboratuvar bulguların önemi de ele alınacaktır. Bu sayede hastalığın erken teşhisi kolaylaşacaktır. Materyal ve Metod: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Enlil sisteminden 2008 ve 2020 arasında laparoskopik olarak periton biyopsisi yapılan hastalar incelenecek. Alınan periton biyopsi materyallerine yapılan histokimyasal incelemede PAS, EZN ve GMS ile boyanan mikroorganizmanın olmadığı ve kazeifiye veya nonkazeifiye granülomatoz iltihabın görüldüğü tüberküloz peritoniti düşünülen hastalar ayrıştırılıp bu hastaların Enlil sisteminden sosyal sağlık güvenceleri (yeşilkart ve diğerleri) karşılaştırılacak. Ayrıca hastalarda görülen klinik bulguların sıklıkları ve laboratuvar verileri (Periferik kanda; lökosit, nötrofil, crp, sedimentasyon, fibrinojen, d-dimer, albümin, Ca-125, glukoz düzeyleri ve asit sıvısında;albümin, glukoz, lenfosit ve nötrofil) istatiksel analiz ile karşılaştırılacaktır. Bulgular: Ocak 2008-Ocak 2020 arasında başvuran toplam 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular 18-68 yaş aralığında idiler. Bu hastaların 14'ü kadın 6'sı erkekti. Kadınların yaş ortalaması 28, erkeklerin 33 idi. Hastaların 15 tanesinin sağlık güvencesi yeşilkart (%75) olarak tespit edilmiştir. Yeşilkart, Türkiye'de düşük sosyoekonomik düzeyde olan kişilere devlet tarafından sağlanan ücretsiz sağlık sigortasıdır. Hastalarda görülen en sık şikayet karın ağrısıydı (%65). Diğer belirtiler ise; halsizlik (%40), şişkinlik (%35), iştahsızlık (%5), kilo kaybı (%5), öksürük (%5), ishal(%5) idi. Fizik muayenede saptanan bulgular ise sıklık sırasına göre; asit (%75), ateş (%5), hepatomegali (%5), splenomegali (%5) idi. Sonuç: Sonuç olarak; yaptığımız bu çalışmada; tüberküloz peritonitli hastaların çoğunlukla özgün olmayan semptomlarla hastaneye başvurduklarını gördük. Hastalığın devletin sosyal yardımına ihtiyacı olan düşük sosyoekonomik kesimde daha sık görüldüğünü saptadık. En sık şikayet karın ağrısı ve en sık bulgu asitti. Olgu grubu laparoskopik biopsi ile histopatolojik olarak kesin tanısı konmuş vakalardı. Sonuçtan yola çıkarak görülmüştür ki her ne kadar parasentezde lenfosit yüksekliği, saag'nin 1,1'den düşük olması, akut faz reaktanları ve ca-125'in yüksek olması destekleyici olsa da rutin olarak uygulanan kan ve asit tetkikleri tanıyı koymada çoğu vakada yetersiz kalmaktadır. Bilhassa Van gibi tüberkülozun yaygın olduğu bölgelerde rutin tetkikler istenmesi uygun olmakla beraber daha hızlı tanı koymaya yarayan periton biyopsisi yönteminin mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
There are not enough studies in the literature on tuberculosis peritonitis patients. Our study aims to draw attention to patients with tuberculous peritonitis, which is no longer considered in the differential diagnosis and therefore the diagnosis is delayed. In addition, the relationship of the disease with socioeconomic level, clinical findings and the importance of supporting laboratory findings for diagnosis will also be discussed. This will facilitate early diagnosis of the disease. Materials and methods: Patients who underwent laparoscopic peritoneal biopsy from Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Enlil system between 2008 and 2020 will be examined. In the histochemical examination of the peritoneal biopsy materials taken, patients who are thought to have tuberculous peritonitis without PAS, EZN and GMS stained microorganism and with caseified or noncaseating granulomatous inflammation will be differentiated and their social health insurances (green card and others) from the Enlil system will be compared. In addition, the frequency of clinical findings and laboratory data (in peripheral blood; leukocyte, neutrophil, crp, sedimentation, fibrinogen, d-dimer, albumin, Ca-125, glucose levels and ascitic fluid; albumin, glucose, lymphocyte and neutrophil) were analyzed by statistical analysis will be compared. Results: A total of 20 patients admitted between January 2008 and January 2020 were included in the study. The cases were between the ages of 18-68. Of these patients, 14 were female and 6 were male. The mean age of women was 28, and 33 for men. Health insurance of 15 of the patients was determined as green card (75%). Yeşilkart is a free health insurance provided by the state to people with low socioeconomic status in Turkey. The most common complaint seen in the patients was abdominal pain (65%). Other symptoms are; fatigue (40%), bloating (35%), anorexia (5%), weight loss (5%), cough (5%), diarrhea (5%). Findings on physical examination are, in order of frequency; ascites (75%), fever (5%), hepatomegaly (5%), splenomegaly (5%). Conclusion: As a result; in this study we did; We found that patients with tuberculous peritonitis mostly applied to the hospital with non-specific symptoms. We determined that the disease is more common in low socioeconomic groups in need of social assistance from the state. The most common complaint was abdominal pain and the most common finding was ascites. The case group consisted of cases that were diagnosed histopathologically by laparoscopic biopsy. Based on the results, it was seen that although the lymphocyte elevation in paracentesis, saag lower than 1.1, acute phase reactants and high ca-125 levels are supportive, routine blood and acid tests are insufficient in most cases to make the diagnosis. . Although it is appropriate to request routine tests, especially in regions such as Van, where tuberculosis is common, we think that the peritoneal biopsy method, which allows for faster diagnosis, should be performed.