Uluslararası sistemin değişen yapısında Almanya-Rusya ilişkileri ve Türkiye'nin rolü
Germany-Russia relations in the changing structure of the international system and the role of Turkey
- Tez No: 812042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRHAN GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesi uluslararası sistemi ABD'nin süper güç olarak kabul edildiği tek kutuplu bir yapıya dönüştürmüştür. Sistemde ABD'yi dengeleyebilecek bir gücün var olmaması ve ABD'nin küresel sistemdeki hakimiyetini koruma hedefi dış politikada tek yanlı bir tutum benimsemesine sebep olmuştur. Özellikle 11 Eylül terör saldırılarından sonra etkisini artıran ABD tek yanlılığı sonucunda sistemdeki diğer devletler ABD'yi dengelemeye çalışmıştır. Soğuk Savaş boyunca ABD müttefiki olan Almanya ve Türkiye Soğuk Savaş sonrası oluşan tek kutuplu uluslararası sitemde ABD ile olan statükonun devam etmesini istememişler ve çok yanlı bir dış politika anlayışı benimsemişlerdir. Bu yüzden iki ülke çıkarları ABD çıkarları ile çatışmış ve ikili ilişkilerde sorunlar yaşanmıştır. Bu noktada 2000 sonrası bölgesel ve küresel etkisini artıran ve çok kutuplu bir dünya düzenini savunan Rusya ile ilişkiler Almanya ve Türkiye için önemini artırmıştır. Bu çalışma ABD'yi dengeleme bağlamında yakınlaşan Almanya-Rusya, Almanya-Türkiye ve Türkiye-Rusya ilişkilerini farklı açılardan değerlendirmekte ve Türkiye'nin Almanya-Rusya yakınlaşmasına etkisinin olup olmadığını açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War transformed the international system to a unipolar structure in which the USA was recognized as a superpower. The lack of a power that could balance out the USA and the goal of maintaining its dominance in the global system caused the USA to adopt a unilateral approach in foreign policy. As a result of the unilateralism of the USA, which increased its impact especially after the 9/11 terorist attacks, other countries in the system tried to balance out the USA. Germany and Turkey, allies of the USA during the Cold War, didn't want to maintain status quo with the USA in the unipolar international system that was established after the Cold War and they adopted a multilateral foreign policy approach. Therefore, the interests of the two countries conflicted with the US interests and problems occured in bilateral relations. At this point, relations with Russia, which increased its regional and global impact after 2000 and advocated a multi-polar world order, increased in importance for Germany and Turkey. This study analyzes the different aspects of the converging relations between Germany-Russia, Germany-Turkey and Turkey-Russia within the context of balancing out the USA and tries to explain whether Turkey has an effect on converging relations between Germany and Russia or not.