Oksotonik antrenmanların voleybolcularda kas kuvveti ve güç parametreleri üzerine etkisi
The effect of auxotonic training on muscle strength and power parameters in volleyball players
- Tez No: 812067
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadın voleybol oyuncularında kas kuvveti ve güç değişimlerin incelenmesinde oksotonik antrenmanın etkisidir. Yöntem: Araştırmada 10 katılımcıdan oluşan oksotonik antrenman grubu (OKT: 16.32 yıl, 1.72 m, 63.63 kg) ve 10 katılımcıdan oluşan izokinetik antrenman grubu (IKT: 16.23 yıl, 1.69 m, 60.22 kg) dahil edildi. OKT grup 8 hafta izotonik+izometrikve IKT grup izotonik kas kasılma eylemlerini gerçekleştirdi. Antrenman gelişiminin belirlenmesi için kas kuvveti 1TM kuvvet ölçümü, izometrik kas kasılma eylemi için aktivforce izometrik aktivasyon ölçümü yer aldı. Ayrıca güç değişimlerinin belirlenmesi için genel güç testleri yapıldı. Araştırmanın istatiğinde OKT ve IKT grup içindeki ve grup dışındaki istatistiksel çözümlemeler bir t-test kullanılarak elde edildi. Bulgular: Araştırmanın kuvvet değişkenleri OKT-IKT grup için 1TM kuvvet ölçümünde ve aktivforce ölçümünde benzer sonuçlara sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is the effect of auxotonic training on the examination of muscle strength and power changes in female volleyball players. Method: The auxotonic training group consisting of 10 participants (AUT: 16.32 years, 1.72 m, 63.63 kg) and the isokinetic training group consisting of 10 participants (IKT: 16.23 years, 1.69 m, 60.22 kg) were included in the study. The AUT group performed isotonic+isometric and the IKT group performed isotonic muscle contractions over 8 weeks. Muscle strength 1TM force measurement was used to determine training development, and activforce isometric activation measurement was used for isometric muscle contraction action. In addition, general power tests were performed to determine power variations. In the statistics of the study, AUT and IKT statistical analyzes within and outside the group were obtained using a T-test. Results: The strength variabilities of study for AUT-IKT was similar results in 1RM strength measurement and activforce measurement.