X ve Y kuşağı öğretmenlerinin motivasyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the motivation levels of X and Y generation teachers
- Tez No: 812066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, X ve Y kuşağı öğretmenlerin mesleki motivasyon düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığının araştırılması ve medeni durum, cinsiyet, eğitim durumu, okul türü ile bulunduğu okuldaki hizmet süresi değişkenlerinin öğretmen motivasyonuyla ilişkisinin X ve Y kuşağı bağlamında karşılaştırılmasıdır. Araştırma betimsel nitelikte olup nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle oluşturulmuştur. Araştırma, Ankara ili Keçiören ilçesindeki kamuya ait Anadolu liseleri, Anadolu İmam Hatip liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinden dörder okul seçilerek toplam 12 okulda yapılmıştır. Araştırmaya bu okullarda görev yapan X ve Y kuşağına mensup toplam 304 öğretmenden katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 istatistik programı kullanılmıştır. Hipotezlerin test edebilmesi amacıyla normallik ve güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Analizler neticesinde öğretmenlerin dışsal ve içsel motivasyonlarında kuşak ve cinsiyete göre anlamlı farklılık görülmemiştir. Medeni durum X kuşağı öğretmenlerin motivasyon düzeylerini etkilerken, Y kuşağı öğretmenler üzerinde benzer bir etkiye rastlanılmamıştır. Eğitim durumu ile Y kuşağı öğretmenlerin motivasyonlar düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır fakat X kuşağı öğretmenlerin eğitim düzeyleri yükseldikçe içsel motivasyonlarının azaldığı görülmektedir. Okul türü X ve Y kuşağı öğretmenlerin dışsal motivasyonları etki etmektedir. Üç okul türüne göre en yüksek ortalama değerlerin Anadolu İmam Hatip liselerine ait olduğu görülmüştür. Okul türü X kuşağı öğretmenlerin içsel motivasyonları üzerinde anlamlı bir etki göstermemektedir fakat Y Kuşağı öğretmenlerin içsel motivasyonunu etkilemektedir. Bulunulan okuldaki hizmet süresi X kuşağı öğretmenlerin hem dışsal hemde içsel motivasyonuna etkilemektedir fakat Y kuşağı öğretmenlerin motivasyonları üzerinde anlamlı bir etki göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant difference between the professional motivation levels of the X and Y generation teachers and to compare the relationship between the variables of marital status, gender, education level, type of school and length of service at the school in the context of the X and Y generations. The research is descriptive and was conducted with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The research was carried out in 12 schools in total, four schools each from Anatolian public Anatolian high schools, Anatolian Imam Hatip high schools and Vocational and Technical Anatolian high schools in the Keçiören district of Ankara. A total of 304 teachers from the X and Y generations working in these schools participated in the research. Questionnaire form and personal information form were used as data collection tools in the research. SPSS 23 statistical program was used in the analysis of the data. Normality and reliability analyzes were applied to test the hypotheses. As a result of the analyzes, no significant difference was observed in the external and internal motivations of teachers according to generation and gender. While the marital status affected the motivation levels of the X generation teachers, a similar effect was not found on the Y generation teachers. There was no significant difference between the education level and the motivation levels of the Y generation teachers, but it is seen that the internal motivation of the X generation teachers decreases as the education level increases. Type of school affects the external motivation of the X and Y generation teachers. It was seen that the highest average values according to the three school types belong to Anatolian Imam Hatip high schools. Type of school does not have a significant effect on the internal motivation of X generation teachers, but it does affect the internal motivation of Y generation teachers. The length of service in the current school affects both the external and internal motivation of the X generation teachers, but it does not show a significant effect on the Y generation teachers' motivation.