The conceptual value of the public spaces: Martyrs' square, tripoli
Kamusal alanların kavramsal degeri: Şehitler meydanı, Trablus
- Tez No: 812071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kamusal meydanlar, kullanıcıların mekansal pratikleriyle şekillenen, türleri ve güçleri değişken olan kavramsal değerler taşır. Bu çalışmada, kamusal meydanların kavramsal değerlerinin oluşum süreci, bunların oluşumu için etkileşimli unsurlar ve bu değerlerin değişmesine neden olan sebepler anlaşılmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi, Lynch, Low, Madanipour ve diğerleri gibi uzmanlar literatürü incelenerek belirlenir. Araştırma, çeşitli dönemlerde uluslararası meydan örneklerini inceleyerek, literatürü gözden geçirerek ve bu örneklerle ilgili resim ve çizimleri analiz ederek başlamaktadır. Bu, kamusal alanların kavramsal değerlerinin şekillenme sürecini ve bunların değişmesine neden olan koşulları anlamaktır. Trablus'taki Şehitler Meydanı da doğrudan gözlem, anketler ve görüşmeler yoluyla saha çalışması için seçildi. Meydanın kavramsal değerleri ve bu değerlerin türü ve gücünü etkileyen unsurlar hakkında nitel ve nicel bilgiler toplanmış ve küresel örneklerden alınan dersler dikkate alınarak tartışılmıştır. Tez, kamusal alanın kavramsal değerlerini şekillendiren kamusal pratiklerin gücünü ve türünü etkileyen unsurları belirleyerek sona ermektedir. Ayrıca, Şehitler Meydanı ile ilgili kamusal alanların ve diğerlerinin tasarlanması ve geliştirilmesi konusunda öneriler sunar. Ayrıca Trablus Genel Planlama Konseyi ile işbirliği içinde Şehitler Meydanı alanında başka çalışmaların önünü açmak ve bölgeye yönelik gelecek vizyonundan yararlanmak.
Özet (Çeviri)
Public squares carry conceptual values, shaped by the spatial practices of users, which are variable in their type and strength. This study came to understand the process of forming the conceptual values of the public squares, the interacting elements for their formation, and knowing the reasons that lead to the change of these values. The conceptual framework of the thesis is determined by studying the literature of experts such as Lynch, Low, Madanipour, and others. The research begins by examining several international examples of public squares during several periods, reviewing the literature, and analyzing the images and drawings related to these examples. This is to understand the process of shaping the conceptual values of public spaces and the conditions causing their change. Martyrs Square in Tripoli was also chosen for field study through direct observation, questionnaires, and interviews. Qualitative and quantitative information was collected regarding the conceptual values of the square and the elements that influence the type and strength of these values, which were then discussed considering lessons learned from global examples. This thesis concludes by identifying the elements influencing the strength and type of public practices that shape the conceptual values of the public space. It also provides proposals on designing and developing public spaces, and others regarding Martyrs' Square. Furthermore, opening the way for other studies on the area of Martyrs Square in cooperation with the Tripoli General Planning Council and to benefit from its future vision for the region.