Fault prediction in renewable energy based smart electric grid using artificial intelligence
Yenilenebilir enerji tabanlı akıllı elektrik şebekesinde yapay zeka kullanarak hata tahmini
- Tez No: 812070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akıllı enerji ağları (Akıllı Enerji Ağları) veya Akıllı Şebeke (SG) kavramı, EPS operasyonunu daha sağlam, ekonomik, güvenilir, kullanılabilir ve otomatik hale getirmek amacıyla geliştirilmiştir. Özellikle dağıtım katmanını daha akıllı hale getirmek için yeni teknolojiler, uygulamalar ve akıllı cihazlar geliştirildi. Ancak bir EPS'nin, EPS'nin ekonomik, hizmet kalitesi ve teknoloji açısından performansını artırmak amacıyla EPS'nin tüm seviyelerindeki tüm işlevleri bir araya getiren entegre bir akıllı operasyona sahip olması gerekir. Bu kaynakların kullanımı, elektrik sisteminin üretim, iletim ve dağıtım bağlamında daha esnek bir şekilde işletilmesini ve bu hizmetlerin yeni kalite düzeylerine ulaşmasını mümkün kılmaktadır. EPS'nin mevcut sistemler üzerindeki ana etkilerinden biri enerji üretimi bağlamındadır. Bu çalışmanın amaçları, Akıllı Şebekeler bağlamında bir SG'de enerji talebini ve arzını tahmin etmeye yönelik yöntemleri analiz etmek ve geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
The concept of intelligent energy networks (Intelligent Energy Networks), or Smart Grid (SG) has been developed aiming to make the EPS operation more robust, economical, reliable, available and automated. New technologies, applications and smart devices have been developed, mainly to make the distribution layer smarter. However, an EPS must have an integrated intelligent operation, aggregating all functionalities at all levels of the EPS with the aim of improving the EPS's performance in terms of economics, quality of service and technology. The use of these resources makes it possible to make the operation of the electrical system more flexible in the contexts of generation, transmission and distribution, reaching new levels of quality for these services. One of the main impacts that EPS have on current systems is in the context of energy generation The objectives of this work are to analyze and develop methods for predicting energy demand and supply in an SG in the context of Smart Grids.