II. Abdülhamid devrinde Osmanlı Devleti'nin Tahran sefareti (1876-1909)
The embassy of Tehran of the Ottoman state in the Abdülhamid II Era (1876-1909)
- Tez No: 812079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
II. Abdülhamid'in saltanatı Osmanlı Devleti'nin içte ve dışta birçok sorun ile uğraşmak zorunda kaldığı bir dönem olarak ifade edilmektedir. II. Abdülhamid, dış siyasette karşılaştığı sorunlar karşısında genellikle çatışmadan uzak durarak diplomasi vasıtasıyla problemlerin üstesinden gelmeye çalışmıştır. Tez ile ilgili çalışmalarımız esnasında, II. Abdülhamid'in dış politikasının yürütülmesinde Osmanlı sefaretlerine önemli görevler düştüğü tespit edilmiştir. Bu sefaretlerden birisi olan Tahran Sefareti, II. Abdülhamid devri boyunca İran'da çok önemli görevler üstlenmiştir. Sefaret, İran ile diplomatik ilişkileri sürdürüp, Osmanlı-İran ilişkilerinin kontrol altında tutulmasına katkı sağlayarak, iki ülke arasındaki mevcut problemlerin daha fazla büyümeyip çözülmesi için çaba göstermiştir. Tahran Sefareti, ayrıca İran'da birçok farklı konuda faaliyetlerde bulunmuştur. Sefaret bu faaliyetleri ile Osmanlı Devleti için tehlike oluşturabilecek durumların önüne geçilmesine uğraşmış ve muhtemel tehlike oluşturabilecek durumlar karşısında önceden tedbir alınabilmesi için imkân sağlamıştır. Bunların dışında Tahran Sefareti devamlı surette hazırlayarak İstanbul'a gönderdiği raporlarla Osmanlı Devlet yöneticilerinin İran hakkında kesintisiz ve güvenilir bilgi almalarını da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Abdulhamid II's sultanate is expressed as a period in which the Ottoman Empire had to cope with many internal and external problems. Abdülhamid II tried to overcome the problems through diplomacy, generally avoiding conflict in the face of the problems he faced in foreign policy. During our studies on the thesis, It has been determined that Ottoman embassies have important duties in the follow of Abdülhamid II's foreign policy. The Tehran Embassy, one of these embassies, assume very important duties in Iran during the reign of Abdulhamid II. The Embassy endeavored to solve the existing problems between the two countries before they escalate by maintaining diplomatic relations with Iran and contributing to keeping the Ottoman-Iranian relations under control. Also Tehran Embassy been engaged in activities on many different issues in Iran. The Embassy tried to prevent situations that could pose a danger to the Ottoman Empire and provided an opportunity to take precautionary measures against possible dangerous situations with these activities. Apart from these, the Tehran Embassy constantly prepared and sent reports to Istanbul, which ensured that the Ottoman State administrators received uninterrupted and reliable information about Iran.