Multipl miyelomlu hastalarda ağrının yaşam kalitesine etkisi
The effect of pain on quality of life in patients with multiple myeloma
- Tez No: 812086
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Hematology, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Multipl Miyelomlularda ağrının yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan araştırma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Berna Türek Kemoterapi Merkezi Hematoloji bölümünde ayaktan takip edilen MM tanılı 45 hastayla Temmuz 2022-Ekim 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu,“McGill Melzack Ağrı Soru Formu”,“EORTC QLQ-C30 ve MY20 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve periferal nöropatiyi dışlamak amacıyla Kemoterapiye Bağlı Periferal Nöropati Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which was conducted to determine the effect of pain on the quality of life in patients with Multiple Myeloma, was carried out between July 2022 and October 2022 with 45 patients with MM who were followed up in the Hematology Department of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital and Ege University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology, Berna Türek Chemotherapy Center. Patient Information Form,“McGill Melzack Pain Questionnaire”,“EORTC QLQ-C30 and MY20 Quality of Life Scale”and Chemotherapy-Induced Peripheral Neuropathy Assessment Scale to exclude peripheral neuropathy were used to collect data.