Sürdürülebilirlik faktörlerinin iç müşterilerin mutluluk yönetimi ile ilişkisi
The relationship of sustainability factors and internal customers' happiness management
- Tez No: 812087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma da sürdürülebilirlik ile işte mutluluğun çalışanlar üzerinde etkisinin olup olmadığını test etmek amaçlanmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı alt boyutları ile mutluluk kavramında iş tatmini, işi özümseme, iş şevki ve işe adanma çalışanlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elektronik ortam da anket uygulanarak istenilen sayı da kişiye ulaşılması hedeflenmiştir. Ulaşılan sayıdaki kişilerden toplanan veriler ile korelasyon analizi uygulanarak sürdürülebilirlik ile işte mutluluk arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sürdürülebilirlik ile işte mutluluk alt boyutları ile aralarında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Bu bulgular doğrultusunda çalışanların işe bağlılıkları olumlu yönde ilerlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to test whether sustainability and happiness at work have an effect on employees. The sub-dimensions of the concept of sustainability and the concept of happiness on job satisfaction, job assimilation, job enthusiasm and job dedication on employees were investigated. It is aimed to reach the desired number of people by applying a questionnaire in the electronic environment. By applying correlation analysis with the data collected from the reached number of people, it has been determined that there is a significant positive relationship between sustainability and happiness at work. In addition, there is a positive relationship between sustainability and happiness at work sub-dimensions. In line with these findings, it shows that employees' work commitment is progressing in a positive way.