Ẕaḫīr-i Ḫārezm [4b-100b] (İnceleme–metin-dizin)
Ẕaḫīr-i Ḫārezm [4v-100v] (Study–text–index)
  1. Tez No: 812111
  2. Yazar: MUHAMMED KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 564
Özet
Bu tezde İsveç Lund Üniversitesi Kütüphanesinde“Jarring Prov. 248”numarada kayıtlı, Doğu Türkistan'da, XX. yüzyıl başlarında, Çağatay Türkçesiyle kaleme alınmış bir tıp kitabı dil özellikleri bakımından incelenmiştir. Eser, Hârizmşâh Devletinin hekimbaşısı Seyyid İsmâil Cürcânî'nin Farsça yazdığı ünlü tıp ansiklopedisi Zahîre-i Hârizmşâhî adlı eserin kısaltılmış Türkçe çevirisidir. Eser, 363 yapraktan oluşmaktadır ve tek nüshadır. Çalışma 4b-100b arasındaki sayfaların çeviri yazısını, yazım ve dil incelemesini, genel dizinini kapsamaktadır. Son Dönem Çağatay Türkçesi içinde yer alan eserde Kaşgar ve Yarkend başta olmak üzere Uygur ağızlarını yansıtan yerel özelliklerin çokluğu, eserin dil gereçleri bakımından zenginliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“Jarring Prov. 248”, a medical book written in Chagatai Turkish in East Turkestan at the beginning of the XX century has been examined in terms of language features. The work is a shortened Turkish translation of the famous medical encyclopedia Zakhir-e Khwarezmshahi, written in Persian by Sayyid Esmael Gorgani, the chief physician of the Khwarezm state. The work consists of 363 leaves and is a single copy. The study includes the transcript, spelling and language review, general index of pages 4b-100b. The multitude of local features reflecting the Uighur dialects, especially Kashgar and Yarkand, in the work, which is included in the Late Period Chagatai Turkish, shows the richness of the work in terms of language materials.