Babaların bebek bağlanma düzeyi ile emzirmeye etkisinin incelenmesi
Determination of fathers' effects on breastfeeding and their levels of attachment to the baby
- Tez No: 812112
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma babaların bebek bağlanma düzeyi ile emzirmeye etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Konya Şehir Hastanesi Pediatri polikliniklerine Nisan-Ağustos 2022 tarihleri arasında bebeğini kontrol ve muayene amacıyla getiren 306 baba ile tanımlayıcı ve kesitsel türde yapıldı. Veriler; Baba Tanıtıcı Bilgi Formu, Baba Bebek Bağlanması Ölçeği (BBBÖ), Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi kullanıldı. p 0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between father's attachment levels and their influence on breastfeeding. The study was conducted in a descriptive and cross-sectional design with 306 father who brought their babies to the Pediatrics clinics of Konya City Hospital for routine check-ups and examinations between April and August 2022. Data were collected using The Father Identification Information Form, Father-Infant Attachment Scale (FIAS) and Father's Impact on Breastfeeding Scale (FIBS).Descriptive statistics, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis analysis were used for data analysis and a signifiance level of p 0.05). The result of this study showed that fathers' attandance with spouses for prenatal check-ups had a positive effect on paternal attachment during the pregnancy period. Additionally, providing economic support to the families during the postnatal period increased fathers' impact on breastfeeding. It is suggested that promoting the involvement of spouses in the pregnancy process from the prenatal stage onwards and providing appropriate support to families, especially those with poor socioeconomic conditions, can have beneficial effects on both paternal attachment and breastfeeding practices