Entegre raporlamada yer alan finansal olmayan bilgilerin önemlilik analizi
Materiality analysis of non-financial information in integrated reporting
  1. Tez No: 812143
  2. Yazar: GİZEM KOCAMAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde işletmelerin performanslarını sadece finansal bilgilerle açıklamaları bilgi kullanıcıları için yetersiz kalmıştır. İşletmelerin sosyal ve çevresel anlamda topluma karşı duyarlılıklarının ne yönde olduğunun gösterilmesi sürdürülebilirlikleri açısından gereklidir. İşletmelerin mali raporlarının yanı sıra çevresel ve sosyal verimlerini bildirdikleri birden fazla raporun bulunması, zamanla bilgi karmaşıklığına neden olmuştur. Bu durum neticesinde ise işletmelerin raporlarının değerlendirilmesi zor hale gelmiştir. Bu durum sonucunda da işletmelerin mali ve mali olmayan verilerinin tek bir raporda sunulmasını öngören bütünleşmiş raporlama türemiştir. İşletmelerin sosyal, çevresel ve ekonomik performansları hakkındaki bilgileri tek bir raporda açıklayarak aynı zamanda işletmelere değer katmayı hedefleyen entegre raporlamanın, bu hedefi doğrultusunda daha fazla bilgi kargaşasına sebep olmamak adına hangi konuların öncelikli olacağı çalışmanın amacı olmuştur. Bu amaç doğrultusunda çimento sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin öncelikli paydaşları belirlenerek, bu paydaşlar için entegre raporda yer alması gereken önemli konuların neler olduğunun tespiti gerçekleştirilerek, örnek bir paydaş ve önemli konuların belirlenmesine yönelik çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using financial data alone to describe a company's performance is no longer qualifiable for data users. Demonstrating the social and environmental sensitivity of businesses towards society is necessary for their sustainability. Information complexity has developed throughout time as a result of the existence of various reports in which businesses present both their financial and social outcomes as well as their environmental outcomes. Due to this circumstance, it has become challenging to assess the enterprise reports. This circumstance has led to the development of integrated reporting, which requires the presentation of both financial and non-financial data about the enterprises in a single report. The aim of our study was to determine which issues will be prioritized in accordance with the goal of integrated reporting, which aims to add value to businesses by explaining information about the social, environmental, and economic performances of businesses in a single report. In accordance with this goal, the priority stakeholders of a cementrelated enterprise were identified, as were the critical issues that should be addressed in the integrated report for these stakeholders, and a study was conducted to identify an exemplary stakeholder and key issues.