Yüksek fruktoz ve streptozotosin uygulanan diyabet modelinde vitamin D'nin karaciğer hasarı ve rejenerasyonu üzerine etkileri
Effects of vitamin D on liver damage and regeneration in HİGH fructose and streptozotocin-induced diabetes model
  1. Tez No: 812148
  2. Yazar: SAKINA RZAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmada yüksek fruktoz ve düşük doz streptozotosin (STZ) uygulanarak oluşturulan Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) modelinde Vitamin D'nin karaciğer hasarı ve rejenerasyonu üzerine etkisi araştırıldı. Deneyde 8 haftalık erkek Sprague-Dawley sıçan modelleri kullanıldı. Kontrol (K), Vitamin D uygulanmış kontrol (K+VitD), Diyabet (F) ve Vitamin D uygulanmış diyabet (F+VitD) olacak şekilde 4 deney grubu oluşturuldu. Diyabetik gruplara 2 hafta %10 fruktoz içeren su verildi, 2 haftanın sonunda ise tek doz STZ uygulaması (40 mg/kg) yapıldı. Sonraki 3 hafta da %10'luk fruktoz uygulaması yapıldı ve T2DM modeli oluşturuldu. Deneyin 5.haftasının sonunda K+VitD ve F+VitD gruplarındaki hayvanlara vitamin D (oral, 170 IU/hafta) takviyesi yapıldı. 4 haftalık tedavi sürecinin ardından 9.haftanın sonunda sıçanlar sakrifiye edildi ve karaciğer dokuları alındı. Doku kesitlerinin morfolojik değerlendirilmesinde Hematoksilen+Eozin (H+E), Van Gieson ve PAS boyamaları yapıldı. Bu 3 boyama değerlendirildiğinde diyabet gruplarında fibroz saptandı. TGF-β1, SIRT1, Ki-67, YAP/TAZ, OV-6 ve VDR antikorları kullanılarak immünohistokimya (İHK) yapıldı. Elde edilmiş sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirmeye alındı. Diyabet (F) grubunda STZ enjeksiyonu sonrası deneyin sonuna kadar açlık kan glikoz düzeyleri yüksek seyretti. Vitamin D ile tedavi uygulanan grupta (F+VitD) ise açlık kan şekerinde düşüş gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we researched the effect of Vitamin D on liver injury and regeneration in the Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) model induced by high fructose and low-dose streptozotocin (STZ). 8-week-old male Sprague-Dawley rats were used in the experiment. Four experimental groups were formed as control (K), vitamin D-treated control (K+VitD), diabetes (F) and vitamin D-treated diabetes (F+VitD). T2DM groups were supplied with 10% fructose solution by water and after 2 weeks fructose-fed rats were injected with streptozotocin (40 mg/kg bw). In the next 3 weeks, 10% fructose was administered and the T2DM model was established. At the end of the 5th week of the experiment, animals in the K+VitD and F+VitD groups were supplemented with vitamin D (oral, 170 IU/week). After 4 weeks of treatment, rats were sacrificed at the end of the 9th week and liver tissues were removed. Hematoxylin+Eosin (H+E), Van Gieson and PAS stains were performed for morphologic evaluation of tissue sections. When these 3 stains were evaluated, fibrosis was detected in diabetes groups. For histological evaluation, immunopositivity scoring was performed by the liver of TGF-β1, SIRT1, Ki-67, YAP/TAZ, OV-6 and VDR. All findings were statistically analyzed. In the diabetes (F) group, fasting blood glucose levels were elevated after STZ injection until the end of the experiment. A decrease in fasting blood glucose was observed in the group treated with vitamin D (F+VitD).