Periton diyalizi hastalarında kombine aerobik-direnç egzersizinin sarkopeniye etkisi
Effect of combined aerobic-resistance exercise on sarcopenia in patients with peritoneal dialysis
  1. Tez No: 812167
  2. Yazar: İBRAHİM İHSAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMMANİ EKİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GİBYELİ GENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, sarkopeni varlığını ve sıklığını analiz etmek için, Periton Diyalizi gören hastalarda çeşitli hormonal faktörleri (Miyostatin, İrisin, IGF-1, ACTH) fiziksel performans, deri kıvrım kalınlığı, VKİ gibi antropometrik özellikler göz önünde bulundurularak kombine aerobik-direnç egzersizinin etkisini değerlendirmeyi incelemektedir. Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Periton Diyaliz Ünitesinde periton diyalizi alan 33 hasta katılmıştır. Katılımcılar ön test sonrası homojen bir şekilde dağıtılmıştır. Katılımcılardan hormonel testler için venöz kan örnekleri performans testleri için, esneklik, bacak ve sırt gücü, el kavrama testi, 6 dakika yürüme antropometrik testler için, deri kıvrım kalınlıkları ve VKİ, psikolojik test için ise Beck Depresyon testleri ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Egzersizler video konferans uygulaması olan Zoom Programı üzerinden yapılmıştır. Egzersizler ilk 4 hafta 3 gün 50 dakika, ikinci 4 hafta ise haftada 5 gün 50 dakikalık bir program uygulanmıştır. Egzersizler sonucu istatiksel olarak ön test kontrol ve deney grupları arasında anlamlı bir fark bulunmaz iken deney ve kontrol grupların antropometrik son test verilerinde biceps, triceps, abdominal, suprailiak ve midaksillar değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Performans değerlerinde katılımcıların sağ el, sol el, bacak, esneklik ve yürüme değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Biyokimyasal ölçümlerde katılımcıların ACTH değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu çalışma, egzersizin kas gücü üzerinde olumlu etkisi ve kaslara etki eden İrisin, ACTH ve IGF-1 hormonlarının anlamlı bir fark olmasa da artırdığını, Miyostatin seviyesini düşürdüğünü ve böylece hipotezlerimizi doğrulamıştır. Ayrıca, bu çalışma egzersiz programının biyokimyasal ölçümler, performans ölçümleri ve antropometrik ölçümler üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the effect of combined aerobic-resistance exercise in patients undergoing Peritoneal Dialysis, by considering various hormonal factors (Myostatin, Irisin, IGF-1, ACTH), physical performance, skinfold thickness, anthropometric characteristics such as BMI, in order to analyze the presence and frequency of sarcopenia. reviewing the assessment. 33 patients who received peritoneal dialysis in the Peritoneal Dialysis Unit of Muğla Sıtkı Koçman Training and Research Hospital participated in the study. Participants were homogeneously distributed after the pre-test. Venous blood samples from the participants for hormonal tests were applied as performance tests, flexibility, leg and back strength, hand grip test, 6-minute walking for anthropometric tests, skinfold thickness and BMI, and Beck Depression tests for psychological test were applied as pretest and posttest. The exercises were done through the Zoom Program, which is a video conferencing application. Exercises were applied for 3 days in the first 4 weeks for 50 minutes, and for the second 4 weeks, a 50-minute program was applied 5 days a week. While there was no statistically significant difference between the pre-test control and experimental groups as a result of the exercises, it was determined that there was a statistically significant difference in the biceps, triceps, abdominal, suprailiac and midaxillary values in the anthropometric post-test data of the experimental and control groups. It was determined that there was a statistically significant difference in the performance values of the participants in the right hand, left hand, leg, flexibility and walking values. In biochemical measurements, it was determined that there was a statistically significant difference in ACTH values of the participants. This study shows that exercise has a positive effect on muscle strength and increases the hormones Irisin, ACTH and IGF-1, which affect the muscles, although there is no significant difference, and decreases the level of Myostatin, thus confirming our hypotheses. In addition, this study shows that the exercise program has positive effects on biochemical measurements, performance measurements and anthropometric measurements.