Redüksiyonlu anterior disk deplasmanında kullanılan okluzal stabilizasyon splint tedavisinin temporomandibular eklem yapıları üzerine etkilerinin biyomekanik olarak incelenmesi
Biomechanical investigation of the effects of occlosalstabilization splint therapy used in reduced anterior discdisplacement on the temporomandibular joint structures
- Tez No: 812183
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Temporomandibular bozukluklar (TMB), ağrı ve disfonksiyon gibi semptomlara neden olan klinik durumlardır ve redüksiyonlu anterior disk deplasmanı (RADD) sık görülen bir TMB'dir. Temporomandibular eklem(TME) diskinin hareket derecelerinin incelenmesi, tanı ve tedavi yöntemlerini belirlemede kritik öneme sahiptir, ve konservatif tedavi yöntemleri, özellikle oklüzal stabilizasyon splintleri(OSS), RADD'li hastalar için etkili bir tedavi sağlar. Çalışmamızın amacı; OSS tedavisinin TME yapıları üzerine etkilerinin biyomekanik olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, RADD tanısı olan bir hastada OSS tedavisinin temporomandibular eklem (TME) yapıları üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Sonlu eleman analizi kullanarak, TME'nin 3 boyutlu modelleri oluşturulmuştur. Disk pozisyonundaki değişimin etkisini anlamak adına, TME iki modelde, birinde anatomik pozisyonda ve diğerinde anterior pozisyonda konumlandırılmıştır. Bulgular: TME modelleri, sonlu elemanlar analizi (SEA) ile incelenmiştir, bu sayısal yöntem kuvvet ve stresleri belirlemeye yardımcı olur. Bulgular, OSS tedavisinin TME yapılarına olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Splintler, eklem diskinin ön kısmını rahatlatarak kaymayı ve fazla kuvvetleri engellemektedir. Sonuç: OSS tedavisi, TME yapılarındaki stresi azaltmakta ve eklem hareketliliğini arttırmaktadır. Bulgular hastalara uygulanacak tedavilerin TME yapısına etkilerini inceleyen bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yöntem kullanılarak, TME yapılarının kuvvetleri, stresleri ve deformasyonları değerlendirilebilmektedir ve daha doğru ve etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Temporomandibular disorders (TMD) are clinical conditions characterized by symptoms such as pain and dysfunction, with reduced anterior disc displacement (RADD) being a common TMD. The examination of the movement degrees of the temporomandibular joint (TMJ) disc is crucial for determining diagnosis and treatment methods, and conservative treatment approaches, particularly occlusal stabilization splints (OSS), provide effective treatment for patients with RADD. The aim of our study is to investigate the biomechanical effects of OSS treatment on TMJ structures. Materials and Methods:In our study, we investigate the effect of occlusal stabilization splint (OSS) therapy on temporomandibular joint (TMJ) structures in a patient diagnosed with reducible anterior disc displacement (RADD). Using finite element analysis, 3D models of the TMJ were created. To understand the impact of disc position changes, the TMJ was positioned in two models: one in the anatomical position and the other in the anterior position. Results: TME models were analyzed using finite element analysis (FEA), which helps determine forces and stresses. The results show that OSS therapy has a positive effect on TME structures. Splints alleviate the anterior part of the joint disc, preventing displacement and excessive forces. Conclusion: OSS treatment reduces stress in TMJ structures and increases joint mobility. The findings offer an approach for examining the effects of treatments applied to patients on TMJ structures. This method allows the evaluation of the forces, stresses, and deformations in TMJ structures and may contribute to the development of more accurate and effective treatment methods.