Pertevniyal Valide Sultan'ın yazışmaları (1861-1883)
The letters of Pertevniyal Valide Sultan (1861-1883)
- Tez No: 812187
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, ağırlıklı olarak Sultan II. Mahmud'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan'ın, oğlu Sultan Abdülaziz, Darüssaade Ağası ve Hazine Kethüdası ile aralarında geçen yazışmalarının değerlendirilmesi çerçevesinde oluşturulmuştur. Bir döneme damga vuran Pertevniyal Valide Sultan'ın oğlu Sultan Abdülaziz, Darüssaade Ağası ve Hazine Kethüdasıyla olan yazışmaları; onların kişiliği hakkında doğrudan bilgi vermese de Valide Sultan'ın yazışmalarında kullandığı ifadelerden, duygularını yansıtış biçiminden ve olaylar karşısında sergilediği tutumdan alışkanlıklarına ve kişilik özelliklerine dair ipuçlarına ulaşmaktayız. Bahsettiğimiz yazışmalardan hareketle kendisinin dindar, hayırsever, kucaklayıcı ve kontrolcü bir kişiliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bu yazışmalar sayesinde Osmanlı'da hakkında en az bilgi olan kurumlardan Harem teşkilatı hakkında ve Harem'de yaşayan hanedan üyelerinin hayat tarzlarına, birbirleri arasındaki ilişkilere ve alışkanlıklarına dair bilgilere de ulaşmaktayız. Sonuç olarak arşiv belgeleri ışığında oluşturduğumuz tezimizde, 19. yüzyılın ikinci yarısında bir Valide Sultan'ın kaleminden hanedan ilişkilerine ve Harem'deki sosyal, idari ve ekonomik hayata dair bazı tespitleri ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study mainly includes an evaluation of the letters of Pertevniyal Valide Sultan which are among her son Sultan Abdulaziz, The Darüsaade Agha and The Katkhuda of Treasury. Pertevniyal Valide Sultan is the wife of Sultan Mahmud II and the mother of Sultan Abdulaziz. Through the correspondences of Pertevniyal Valide Sultan, who is one of the most substantial women in Ottoman Era, with her son Sultan Abdulaziz, The Darussaade Agha, and The Katkhuda of Treasury in 19th century; although they haven't given clear enlightens about their personality, we may reach an information about his feelings, habits and personality traits. In these letters, we could understand that she has been a religious, charitable, embracing and controller woman. Moreover, thanks to these correspondences, we reach information about the Harem Organization, which is one of the institutions with the least information in the Ottoman Empire history, and the lifestyles and habits of the members of the dynasty living in the Harem. As a result, in our thesis, which we created in the light of archival documents, we tried to reveal some determinations about dynastic relations and social, administrative and economic life in the Harem from the pen of a Valide Sultan in the second half of the 19th century.