Akademisyenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının değerlendirilmesi: Necmettin Erbakan Üniversitesi örneği
Evaluation of academicians' attitudes towards distance education: The case of Necmettin Erbakan University
- Tez No: 812212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler bilgiye erişimin de hızlı ve kolay olmasını sağlamaktadır. İnsanlar da sürekli gelişen ve değişmekte olan bilgiye uyum sağlamakta ve kendini devamlı geliştirmek zorunda kalmaktadır. Bilgilerini daima güncelleyerek yeni bilgiler öğrenmekte, bilginin hızlı değişimi karşısında var olan bilgilerinin yerine yenilerini eklemektedir. Teknolojik gelişmelerin ve bilgiye erişim bu denli hızlı yaşandığı günümüzde eğitimciler de öğrenme ve öğretim süreçlerini değiştirmek durumunda kalmaktadır. Bunun sonucunda teknoloji eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Bu süreçte uzaktan eğitim modeli daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Bu araştırmada da Necmettin Erbakan Üniversitesi akademik personelinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının cinsiyet, yaş, kıdem, çalıştıkları birim, eğitim düzeyleri, branş vb. değişkenler bakımından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmada, yöntem olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veriler Ağır (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırma, örneklemini Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde görev yapan farklı birimdeki 348 akademisyenden oluşturulmuştur. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama değerler, t-testi ve anova kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının ortalamanın üzerinde olumlu bir tutuma sahip olduğu tespit edilmiştir. Yapılan fark testleri analizleri sonucunda demografik değişkenlerden yalnızca kurumda çalışma süresi değişkeni açısından anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have ensured that access to information is fast and easy. People have also adapted to developing and changing information and have to improve themselves constantly. They have learned new information by updating their knowledge eternally, and replaced their existing ones with new ones in the face of the rapid change of information. Today, as technological developments and access to information have been experienced so rapidly, educators have to change their learning and teaching processes. As a result, technology has become an inseperable part of the educational process. In this process, distance education model has started to be preferred more. In this study, it is aimed to determine the attitudes of the academic staff of Necmettin Erbakan University for distance education. In addition, it was also examined whether the attitudes of the academicians working at Necmettin Erbakan University for distance education show a significant difference in terms of variables such as gender, age, seniority, their departments, educational attainment, branch etc. In the research, descriptive survey model was used as the method. The data in the study were collected through“Distance Learning Attitude Scale”developed by Ağır (2007). The research sample was consisted of 348 managers from different departments working at Necmettin Erbakan University. Frequency, percentage, average values, t-test and anova were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that the attitudes towards distance education of the academicians working at Necmettin Erbakan University have a positive value above the average. As a result of the analysis of the difference tests, significant differences emerged only in terms of working time in the institution, among the demographic variables.