Entropi destekli TOPSIS yaklaşımı ile Avrupa havaalanlarının hizmet kalitesinin Covıd-19 öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
In Europe with Entropy supported TOPSIS approach evaluation of the quality of service of airports before and after Covid-19
  1. Tez No: 812213
  2. Yazar: BESTE BAŞAK HORASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşme ile birlikte havaalanları, artan havayolu trafiği ve yolcu talebi nedeniyle giderek daha fazla rekabete maruz kalmaktadır. Havaalanları, kendilerini sürekli olarak geliştirmek zorundadır. Seyahat süresi boyunca havaalanları, bir durak noktası olmanın ötesine geçerek karmaşık ve büyük yaşam merkezlerine dönüşmüştür. Bu nedenle, havaalanlarındaki hizmet kalitesi giderek önem kazanmıştır. COVID-19 salgını, havaalanları üzerinde derin bir etki yaratmıştır. Yolcuların güvenliği ve sağlığı ön planda tutularak havaalanı terminal temizliği, sosyal mesafe önlemleri ve hijyen protokolleri gibi faktörler öncelik kazanmıştır. Çalışmada 2019 yılında, Airports Council International (ACI) tarafından sağlanan verilere dayanarak, en fazla yolcu trafiğine sahip 10 havaalanına sahip hizmet kalitesi Entropi ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu süreçte, 8 farklı kriter kullanılmıştır. Veriler, Skytrax sitesi üzerinden edinilmiştir. 2019 yılı verileri ile gerçekleştirilen analiz sonucunda havaalanı hizmet kalitesi değerlendirilmesinde en önemli kriter havaalanı alışveriş mağazaları olarak belirlenmiş ve Londra Heathrow Havaalanı en yüksek hizmet kalitesine sahip havaalanı olarak tespit edilmiştir. 2022 yılı verileri esas alınarak yapılan analiz sonucunda ise en önemli kriterin havaalanı terminal temizliği olduğu ve Münih Havaalanı'nın en yüksek hizmet kalitesine sahip havaalanı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu karşılaştırma, havaalanlarının hizmet kalitesi performans değerlendirilmesinde önem arz eden kriterlerin zaman içindeki değişiminin daha net bir şekilde gözlemlenmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, airports are increasingly exposed to competition due to increasing airline traffic and passenger demand. Airports have to constantly improve themselves. During the travel period, airports have gone beyond being a stopping point and have turned into complex and large living centers. Therefore, the quality of service at airports has become increasingly important. The COVID-19 pandemic has had a profound impact on airports. By prioritizing the safety and health of passengers, factors such as airport terminal cleanliness, social distance measures and hygiene protocols have gained priority. In the study, the service quality of 10 airports with the highest passenger traffic in 2019, based on the data provided by Airports Council International (ACI), was evaluated using Entropy and TOPSIS methods. In this process, 8 different criteria were used. Data were obtained through the Skytrax site. As a result of the analysis carried out with the data of 2019, the most important criterion in the evaluation of airport service quality was determined as airport shopping stores and London Heathrow Airport was determined as the airport with the highest service quality. As a result of the analysis based on 2022 data, it was concluded that the most important criterion is airport terminal cleanliness and that Munich Airport is the airport with the highest service quality. This comparison has allowed the change in the criteria that are important in the evaluation of the service quality performance of the airports over time to be observed more clearly.