Covıd-19 salgını sebebiyle enfekte olmuş ve olmamış ebeveynlerin 9-12 yaş aralığındaki çocuklarının depresyon, kaygı ve somatik belirti düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of the levels of depression, anxiety and somatic symptoms of 9-12 years old children of parents with and without infected by the Covid-19 output
  1. Tez No: 812235
  2. Yazar: MELTEM NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, Covid-19 salgını sebebiyle enfekte olmuş ve olmamış ebeveynlerin 9-12 yaş aralığındaki çocuklarının depresyon, kaygı ve somatik belirti düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, 9-12 yaş arasında 280 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada ebeveyni Covid-19 tanısı almış 134 çocuk ve ebeveyni tanı almamış 146 çocuk yer almıştır. Pandemi süreci nedeniyle veriler online olarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çocuklar için Durumluluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuklar için Depresyon Ölçeği ve Çocuk Somatizasyon Envanteri kullanılmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ebeveynleri Covid-19 tanısı almış ve almamış çocukların depresyon (t(278)=2,184; p0,05) puan ortalaması için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Literatür incelendiğinde bu alanda yapılan az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Bu nedenle bu araştırmanın, Covid-19 pandemisinin çocuklar üzerindeki etkilerinin, risk faktörlerlerinin ve tedavi basamaklarının belirlenmesi noktasında literatüre güncel bilgiler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aimed to compare depression, anxiety and somatic symptom scores of children aged 9-12 years of parents who were infected and uninfected due to the Covid-19 pandemic. The research sample consist of 280 children aged 9-12 years. The study included 134 children whose parents were diagnosed and 146 children whose parents were undiagnosed. Due to the pandemic, data were collected online. The data collection instruments used were the Demographic Data Form, The State-Trait Anxiety Inventory for Children, The Children's Depression Inventory and The Children's Somatisation Inventory. The research data were analyzed with the programme IBM SPPS 25.0. As a result of the analyzes, a statistically significant difference was found between the depression (t(278)=2.184; p0,05). In reviewing the literature, the body of work in this area is currently so small that it can be said to be nonexistent. For this reason, this study is considered to provide current information to the literature to determine the impact, risk factors, and treatment steps of Covid-19 pandemic on children.