Nöroşirurji yoğun bakım hastalarında elma sirkesi, klorheksidin glukonat ve sodyum bikarbonat kullanılarak yapılan ağız bakımının oral mikrobiyal kolonizasyon üzerine etkisi
The effect of oral care using apple cider vinegar, chlorhexidine gluconate and sodium bicarbonate on oral microbial colonization in neurosurgery intensive care patients
- Tez No: 812234
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Nöroşirurji yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlı hastalarda elma sirkesi, klorheksidin glukonat ve sodyum bikarbonat kullanılarak yapılan ağız bakımının oral mikrobiyal kolonizasyon üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, deneysel çalışma olarak yapıldı. Evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nöroşirürji Yoğun Bakımdaki entübe hastalar; örneklemini ise 90 hasta (elma sirkesi, klorheksidin glukonat ve sodyum bikarbonat grubu) oluşturdu. Veriler Ocak 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Hasta Tanıtım Formu, Ağız Değerlendirme Ölçeği ve Mikrobiyoloji İzlem Formu kullanılarak toplandı. Ağız bakımı verilmeden önce ve 5 gün boyunca 6 saatte bir ağız bakımı verildikten sonra hastaların ağız içi değerlendirilip, kültür alınarak mikrobiyoloji laboratuvarında analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, One-way ANOVA ve Paired Sample Test kullanıldı. Bulgular: Ağız bakımı öncesi ve sonrasındaki mikroorganizma koloni sayılarındaki ve Ağız Değerlendirme Ölçeği puan ortalamalarındaki değişim incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effect of oral care using ACV, chlorhexidine gluconate and sodium bicarbonate on oral microbial colonization in neurosurgery intensive care patients. Material and Method: The research was conducted as a experimental study. Its universe is intubated patients in Turgut Ozal Medical Center Neurosurgery Intensive Care; The sample consisted of 90 patients. Data were collected between January 2021 and January 2022 using the Patient Identification Form, Oral Evaluation Scale and Microbiology Follow-up Form. Before oral care was given and after oral care was given every 6 hours for 5 days, the patients' mouth were evaluated, cultured and analyzed in the microbiology laboratory. Frequency, percentage, mean, standard deviation, chi-square, One-way ANOVA and Paired Sample Test were used to evaluate the data.