Din ve değerlerin narsist kişilik yapısı üzerindeki etkisi
The effect of religion and value education on narcissistic personality structure
- Tez No: 906815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; din, değer, narsisizm kavramları ve değerler eğitimi ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Kavramsal çerçevenin yanı sıra narsisizmin patolojik boyutu mercek altına alınarak çok yönlü incelenmiştir. Ayrı başlıklar altında ele alınan değer ve din olgularının bu hastalıkla ilgili konuya yer veriş biçimleri ele alınmıştır. Daha sonra bu iki unsurun narsisizmin oluşumuna etkisi, var olan narsisizmle olan münasebeti incelenmiştir. Konu ile ilgili bilgiler literatür taraması ile elde edilmiştir. Günümüz gizli vebası gibi yayılan narsistik kişilik bozukluğuna din ve değerler eğitiminin nasıl bir yaklaşım sergilediği araştırılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalarda din ve değerlerin narsist kişiliğe olan etkisi incelenmiştir. Yapılan araştırmalarda kavramı ele alış biçimlerine değinilmiştir. Din ve değerlerin narsisizm üzerindeki etkisi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda din ve değerlerde narsisizmin adı bu ifadeyle yer almasa da narsisizmin özelliklerine değinilmiş olup eleştirilmiştir. Narsist bireylerin tutumlarının kişide ahlaki alışkanlık haline dönüşmemesi için dinen örnek kıssalar anlatılmış olup hadislerle çözüm yolu gösterilmiştir. Değerler eğitiminin verilmesi narsist bireylerin oluşumunun engellenmesinde önemli bir etkendir. Daha önce yapılan araştırmalarda din ve değerler eğitiminin sadece narsisizmin oluşumun engellenmesinde değil mevcut olan narsist kişilik üzerinde de olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of religion, value, narcissism and values education were examined separately. In addition to the conceptual framework, the pathological dimension of narcissism was examined in a multifaceted way. The ways in which the value and religion phenomena discussed under separate headings include the subject related to this disease are discussed. Then, the effect of these two elements on the formation of narcissism and its relationship with existing narcissism were examined. Information on the subject was obtained by literature review What kind of an approach has religion and value education shown to narcissistic personality disorder spreading like today's plague, and examining the effect of religion and value education on narcissistic personality and the way it addresses the concept in previous studies constitutes the purpose of the research As a result of the research, although the name of narcissism is not included in religion and values with this expression, the characteristics of narcissism have been mentioned and criticized. Religious parables have been told so that the attitudes of narcissistic individuals do not become a moral habit in the person, and guidance has been given in the hadiths. Providing values education is an important factor in preventing the formation of narcissistic individuals. Previous studies have concluded that religion and values education have a positive effect not only on the prevention of narcissism but also on the narcissistic personality