Küreselleşme ve ulus-devlet: Dış ticaret örneği
Globalization and the nation-state: The example of foreign trade
  1. Tez No: 812258
  2. Yazar: AISHA UMAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası ticari ilişkileri düzenleyen mevcut düzenlemeler ve buna ilişkin ekonomi politikaları hem akademik hem de politika çevrelerinde sıklıkla tartışılmaktadır. Küreselleşmenin önlenemez etkisinin sadece ticareti değil, toplum kültürlerini, yaşayış biçimlerini, tüketim alışkanlıklarını ve devlet yapısını önemli ölçüde etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Teknolojinin ve iletişim araçlarının da gelişmesiyle birlikte insanlar birbiriyle daha önce hiç olmadığı kadar temas halindedir. Bu kişilerin (müşterilerin) ticari faaliyetler içerisindeki rolünü değiştirmese bile tutumlarını değiştirmesine sebebiyet vermektedir. Ulus-devlet küreselleşme ile birlikte gücünü kaybetmiş ve değişime zorlanmıştır. Çok taraflı bir serbest ve açık ticaret sisteminin, var olduğu ölçüde, bölge blokları arasında tercihli ticaret sistemine dönüştüğüne dair endişeleri de beraberinde getirmektedir. Çalışmada küreselleşmeyle birlikte uluslararası ticari ilişkilerin tarihsel süreçte nasıl düzenlendiği; bölgeler arası ve bölge içi ticaretin bu küreselleşmeden ne ölçüde etkilendiği ve günümüzde ticari faaliyetlere yön veren oluşumları irdeleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Current regulations governing international trade relations and their economic policies are often debated in both academic and policy circles. It is undeniable that the unstoppable effect of globalization will significantly affect not only trade, but also society's cultures, lifestyles, consumer habits and the state structure. With the advent of technology and communication devices, people are more in touch with each other than ever before. It causes them to change their attitudes even if they do not change their role in business activities. The nation-state, together with globalization, has lost power and is forced to change. It also raises the concern that a multilateral free and open trade system is, in fact, turning into a preferential trading system within the region's blocs, as it exists. The study examines how globalization and the organization of international trade relations in the historical process — how interregional and intra-regional trade has been affected by this globalization, and what we will examine are the institutions that govern business today.