Mâide Sûresinin tarihlendirilmesi
Dating Sūrah al-Māida
- Tez No: 812272
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mâide sûresi Medenî bir sûredir. Bu sûrenin nâzil oluşu hakkında birçok rivâyet ve görüş bulunmaktadır. Bu rivâyet ve görüşlerden bazısı bu sûrenin tek seferde, toplu olarak nâzil olduğunu; bazısı farklı zamanlarda, parça parça nâzil olduğunu nakleder. Fakat Mâide sûresinin, bu seçeneklerden hangisine uygun olarak nâzil olduğu konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden bu çalışma, Mâide sûresinin iniş şeklinin nasıl olduğu konusunu incelemeyi hedeflemiştir. Mâide sûresinin âyetlerinin tarihlendirilmesi yapılırken ilk olarak, âyetlerin sebeb-i nüzûlleri ve tarihlendirmeye fayda sağlayacak bilgiler; klasik tefsirlerden, sebeb-i nüzûl kitaplarından ve hadis kitaplarından elde edilmiştir. Modern tefsirlerden de tarihlendirmeyle ilgili yapılan görüşler toplanmıştır. Daha sonra bu sebeb-i nüzûller ve tarihlendirmeyle ilgili elde edilen bilgiler, siyer ve megâzî kitaplarındakilerle birleştirilerek âyetlerin nâzil olduğu dönemlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuç ise, bu sûrenin tek seferde, toplu olarak nâzil olduğu değil; farklı zamanlarda, parça parça nâzil olduğudur.
Özet (Çeviri)
Sūrah al-Māida descended in Medina. There are many narrations and opinions about the revelation of this sūrah. Some of these narrations and opinions say that this surah was revealed in one time; some report that it was revealed piecemeal at different times. However, there has been no study on which of these options the Sūrah al-Māida was revealed in accordance with. Therefore, this study aimed to examine how the descent of the Sūrah al-Māida was. When dating the ayats of the Sūrah of al-Māida first of all, the asbāb al-nuzūl and information useful for dating were obtained from classical tafsirs, asbāb al-nuzūl books and hadith books. Opinions on dating were also collected from modern tafsīrs. Later on, ıt has been tried to reach the periods when the ayats were revealed by combining asbāb al-nuzūl and the information obtained about the dating with those in the books of siyer and meghāzi. If the result is, ıt is not that this sūrah was revealed all at once, ıt was revealed piecemeal at different times.