Türkiye'nin iç güvenlik aygıtının değişimi bağlamında çarşı ve mahalle bekçiliğinin analizi
Analysis of the bazaar and neighborhood guardian in the context of the change of Turkey's internal security device
  1. Tez No: 812275
  2. Yazar: BEKTAŞ DENERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 1993 yılında istihdamı durdurulan ve 2016 yılından itibaren işe alımları tekrar başlanan çarşı ve mahalle bekçilerinin yeniden ortaya çıkışının dinamikleri ve bu alandaki düzenlemeler incelenmiştir. Geleneksel ve yerel bir asayiş uygulaması olan bekçiliğin gözetim imkanlarının ve teknolojinin geliştiği bir çağda hangi amaçla yeniden düzenlendiği çalışmanın temel tartışmasıdır. Çalışma için güvenlik ve polis kavramlarına değinilmiş, bekçiliğin polislik işi ile ilişkisi tartışılmıştır. Modern polislik stratejileri ile bekçilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye'de çarşı ve mahalle bekçiliğinin yeniden düzenlenmesinin siyasal rejimde yaşanan değişimlerle ilgili olduğu ifade edilmiştir. Ekonomik kriz, toplumsal hareketler ve egemen bloklar arasındaki çatışmalar gibi belli başlı olguların iç güvenlik rejimini etkilediği, çarşı ve mahalle bekçilerinin yeniden istihdamının da bu etkileşimin nihayetinde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Çalışma için söylem ve içerik analizi yapılmış, kanun metinleri, TBMM'de konuya dair yapılan konuşmalar, hükümet yetkililerinin ve emniyet mensuplarının görüş ve beyanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the dynamics of the re-emergence of bazaar and neighborhood watchmen in Turkey, whose employment was suspended in 1993 and resumed in 2016, and the regulations in this field. The main argument of the study is the purpose for which the watchman, a traditional and local public order practice, is reorganized in an age of improved surveillance opportunities and technology. For the study, the concepts of security and police are mentioned, and the relationship between watchmanship and police is discussed. The relationship between modern policing strategies and watchmanship is analyzed. It is stated that the re-emergence of the bazaar and neighborhood watchmanship in Turkey is related to the changes in the political regime. It is concluded that certain phenomena such as the economic crisis, social movements and conflicts between sovereign blocs have affected the internal security regime, and that the re-employment of bazaar and neighborhood watchmen is a result of this interaction. For the study, discourse and content analysis were conducted, and the texts of the law, speeches made on the subject in the Grand National Assembly of Turkey, and the opinions and statements of government officials and members of the police force were analyzed.