Hizmetkar liderliğin işten ayrılma niyetine etkisinde lider-üye etkileşiminin aracı rolü - konaklama işletmelerinde bir araştırma
The mediating role of leader-member exchange in the effect of servant leadership on turnover intention – a research in accommodation businesses
  1. Tez No: 812276
  2. Yazar: FATİH KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı, hizmetkâr liderliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracı rolünün belirlenmesidir. Araştırma kapsamında veriler, 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışanlardan yüz-yüze görüşme ve online anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada hizmetkâr liderlik davranışı, işten ayrılma niyeti ve lider-üye etkileşimini ölçen ölçekler kullanılmıştır. Yapılan Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışanların işten ayrılma niyeti ile hizmetkâr liderlik algıları arasında orta düzey ve negatif, lider üye etkileşimi algılarında yüksek düzey ve pozitif, işten ayrılma niyeti ile lider-üye etkileşimi algıları arasında ise orta düzey ve negatif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. İlgili otellerde çalışan personellerin hizmetkâr liderlik algılarının işten ayrılma niyetinde azalma sağladığı ve yine hizmetkâr liderlik algılarının lider-üye etkileşimini önemli ölçüde açıkladığı, lider-üye etkileşimi algılarının ise işten ayrılma niyetini pozitif yönde açıkladığı görülmektedir. Hizmetkâr liderlik ile lider-üye etkileşiminin işten ayrılma niyeti değişkeninin varyansını önemli bire derecede açıkladığı, hizmetkâr liderliğe ilişkin düşüncelerin ise işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin anlamlılık gösterdiği ve az da olsa etkiyi arttırdığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları ışığında lider-üye etkileşiminin, hizmetkâr liderlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide değişim aracı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediating role of leader-member exchange in the effect of servant leadership on turnover intention. Within the scope of the research, the data were obtained from the employees in 4- and 5-star hotels through face-to-face interviews and online questionnaires. Scales measuring servant leadership behaviour, turnover intention, and leader-member exchange among employees were used in the study. According to the results of Pearson correlation analysis, it has been determined that there is a moderate and negative correlation between 4- and 5-star hotels employees' turnover intention and servant leadership perceptions, a high and positive correlation in leader member exchange perceptions, and a moderate and negative correlation between turnover intention and leader-member exchange perceptions. It is seen that the servant leadership perceptions of the employees working in the relevant hotels decrease the turnover intention, and again the servant leadership perceptions significantly explain the leader-member exchange, while the leader-member exchange perceptions positively explain the turnover intention. It was determined that the interaction of servant leadership and leader-member exchange explained the variance of the variable of turnover intention to a significant degree, while the effect of thoughts on servant leadership on turnover intention is significant and slightly increases the effect. In the light of the findings of the study, it was seen that leader-member exchange was a change tool in the relationship between servant leadership and turnover intention.