Tek taraflı tinnitus hastalarında yüksek frekans odyometri ve ABR sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of HİGH frequency audiometry and ABR results in patients with unilateral tinnitus
- Tez No: 812282
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAMİ BERÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tinnitus, toplumun %10'unu etkileyen akustik uyaran olmadan kişinin kulaklarında veya kafasının içinde oluşan işitsel bir halusinasyondur. Tinnitus, işitme kaybıyla yakından ilişkili olabilir ancak bazı hastalarda klinik olarak saptanabilir bir işitme kaybı yoktur ve altta yatan nedeni saptamak zordur. Temel amacımız tek taraflı tinnitus tarifleyen hastalarda sağlam kulakla karşılaştırma yaparak ABR dalgalarını analiz ederek patolojiyi saptamak, ABR sonuçlarının uyaran tekrarlama oranı ile değişip değişmediğini ve Genişletilmiş Yüksek Frekans Odyometri (GYFO)'de tinnitus olan kulakta işitme kaybı olasılığını saptamaktı. Kulak Burun Boğaz polikliniğine tek taraflı tinnitus nedeni ile başvuran hastaların verileri tarandı. GYFO ve ABR verileri tarandıktan sonra çalışma kriterlerini karşılayan 48 hasta tespit edildi. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda I.dalga latansının tinnituslu kulakta anlamlı ölçüde uzadığı (p=0,012) ve III. dalga ve V.dalga amplitüdünün tinnituslu kulakta anlamlı ölçüde azaldığı (p=0,007) saptanmıştır. GYFO sonuçlarına göre tinnitus olan ve olmayan kulaklar arasında anlamlı fark bulunmadı ancak tinnitus olan kulaklarda işitme eşiğini geçen kulak sayısı daha fazlaydı. Uyaran tekrarlama oranına göre Protokol 1 ve protokol 2 için ABR sonuçları tinnitusu olan grupta da olmayan grupta da kıyaslandığında parametrelerin çoğunda iki grupta anlamlı fark izlendi ve ölçümlerin hassasiyetinin uyaran tekrarlama oranıyla değiştiği görüldü. ABR dalga sonuçlarında ise santral ve periferik nedenler olabileceği düşünüldü. Bu sonuçlar bize tinnitusla ilgili etiyopatogenezde öncelikle 8.sinirin distal patolojilerini ve ABR latanslarında görülen bu farklılığa rağmen işitme eşiklerinin normal olması sinirde görülen dejeneratif değişikliklerin zaman alabileceğini düşündürdü. Tinnitus patolojisinde sadece periferik nedenlerin etkili olmadığını santral patolojilerin de araştırılması gerektiğini, yapılan çalışmalarda ABR uyaran tekrarlama oranlarının belirtilmesi gerektiğini ve tek taraflı tinnitus şikayeti olan hastalarda GYFO uygulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is an auditory hallucination that occurs in the ears or inside the head of a person without acoustic stimuli, affecting 10% of the population. Tinnitus may be closely associated with hearing loss, but some patients do not have clinically detectable hearing loss and the underlying cause is difficult to detect. Our main aim was to determine the pathology by analyzing the ABR waves in patients with unilateral tinnitus by comparing them with the healthy ear, to determine whether the ABR results change with the stimulus repetition rate, and to determine the possibility of hearing loss in the tinnitus ear in Extended High Frequency Audiometry (EHFA). The data of the patients who applied to the otorhinolaryngology outpatient clinic due to unilateral tinnitus were scanned. After scanning the EHFA and ABR data, 48 patients who met the study criteria were identified. As a result of the comparisons, it was found that the latency of the I. wave was significantly prolonged in the ear with tinnitus (p=0.012) and the III. wave and V.wave amplitudes were found to be significantly reduced in the ear with tinnitus (p=0.007). According to the EHFA results, there was no significant difference between ears with and without tinnitus, but the number of ears exceeding the hearing threshold was higher in ears with tinnitus. When the ABR results for Protocol 1 and Protocol 2 were compared according to the stimulus repetition rate, both in the group with and without tinnitus, significant differences were observed in most of the parameters in the two groups, and the sensitivity of the measurements changed with the stimulus repetition rate. It was thought that there might be central and peripheral causes in the ABR wave results. These results made us think that in the etiopathogenesis of tinnitus, primarily distal pathologies of the 8th nerve and the normal hearing thresholds despite this difference in ABR latencies, degenerative changes in the nerve may take time. We suggest that not only peripheral causes are effective in tinnitus pathology, but central pathologies should also be investigated, ABR stimulus repetition rates should be specified in studies, and GYFO should be applied in patients with unilateral tinnitus complaints.