Tek taraflı tinnitusu olan hastalarda tinnitus retraining tedavi (TRT) etkisi: terapi öncesi ve sonrasında Tinnitus Handikap Anketi (THA) skorlarının kıyaslanması
The effect of tinnitus retraining therapy (TRT) in patients with unilateral tinnitus: comparison of Tinnitus Handicap Questionnaire (THA) scores before and after therapy
  1. Tez No: 934220
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tinnitus, herhangi dış kaynaklı ses uyaranı olmaksızın bireyin kulaklarında veya baş içerisinde ses algısıdır. Tinnitus için kesin bir tedavi yöntemi bulunmasa da, semptomları azaltmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.Bu tedavi yöntemleri medikal , cerrahi ,işitme cihazları,tinnitus maskeleme ve tinnitus retraining tedavi(TRT) gibi yöntemler söylenebilir.Bu çalışmamızda tinnituslu hastaların TRT tedavisi öncesi ve sonrasında Tinnitus Handikap Anketi(THA) skorlarının karşılaştırılıp TRT yönteminin etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Çeşitli çalışmalarda TRT'deki ses terapisi üreticileri olarak işitme cihazları , tinnitus maskeleyiciler, masa üstü ses üreteçleri, CD çalarlar, mp3 çalarlar ses kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada ise hastalarımızın tinnitus frekansı belirlenip odyometri cihazı ile dar bant gürültü verilip 3 ay boyunca haftalık terapiye alınacak ve terapi süreleri arasındaki günlerde ise kişilerin cep telefonlarına indirilen uygulamalarla tinnitus frekansını kapsayan dar bant gürültü ve arka planda çalınan müzik ile terapi uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is nothing without any external sound warning. is the perception of sound in the ears or in the head. Although there is no definitive treatment for tinnitus, Treatment methods medical, surgical, hearing devices can be used such as tinnitus masking and tinnitus retraining therapy (TRT). In our study, Tinnitus Handicap Questionnaire (THA) was used in patients with tinnitus before and after TRT treatment. Investigating methods of TRT methods of score comparisons. Various usage Hearing aids, tinnitus maskers, tabletop sound generators as sound therapy devices in TRT, CD players, mp3 players are used as audio sources. In this case, tinnitus of our patients frequency is determined, narrowband sound is given with an audiometry device, and he is taken to weekly therapy for 3 months, and The diary between the therapy periods is the tinnitus frequency with the applications downloaded to the users' mobile phones. Therapy will be given with extensive narrowband noise and background music.