İkinci Dünya Savaşı'nda Türk dış politikasının realizm çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish foreign policy in the framework of realism in the Second World War
- Tez No: 812284
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İkinci Dünya Savaşı tüm ülkelerin dış politikasına etki etmiştir. Savaşa fiilen katılmamayı başaran Türkiye, bunu dış politikasında izlediği realizm ile başarmıştır. Bu dönemde İsmet İnönü tüm yetkileri kendisinde toplayarak dış politikayı tek elden yönetmiştir. Savaş süresince Türk dış politikası taraflar arasında denge kurmak üzerine inşa edilmiştir. Savaşın sonunun belli olmasıyla Türkiye, kazanan tarafta yer almak için Mihver Devletler'e savaş ilan etmiştir. Savaşın son bulmasıyla birlikte realizm, denge politikasına baskın gelmiştir. Bunun sonucunda Türkiye denge politikasını terk ederek yeni iki kutuplu dünyada Batı Bloğu'nda yer almıştır.“İkinci Dünya Savaşı'nda Türk Dış Politikasının Realizm Çerçevesinde Değerlendirmesi”adlı tez çalışmasında Türkiye'nin savaş süresince izlediği dış politikasındaki kararlar realist bir bakışla açıklanmaya çalışılmıştır. Yöntem olarak daha önce benzer konularda yapılmış farklı bölümlere ait çalışmalar incelenmiştir. Literatür taraması yapıldıktan sonra okuma kısmına geçilmiştir. Çalışma konusunun kapsadığı alan çok geniş olduğu için ağırlıklı olarak İkinci Dünya Savaşı yılları ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ilk kısmında dış politika ve realizm kavramlarıyla ilişkili uluslararası ilişkiler kavramları açıklanacaktır. Ardından Türkiye'nin dış politikasını etkileyen iç gelişmeler, savaş yıllarındaki Türk ekonomisi ve kamuoyu incelenecektir. Son olarak dördüncü ve sonraki kısımlarda İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türk dış politikasına etki eden dış gelişmeler, uluslararası görüşmelerde Türkiye'nin realist tutumu ve Türkiye'nin savaşın sonunda batıya yakınlaşmasının realist gerekçeleri değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Second World War affected the foreign policy of all countries. Turkey, which managed not to participate in the war, achieved this with the realism it followed in its foreign policy. In this period, İsmet İnönü managed the foreign policy from a single source by gathering all the authorities by himself. During the war, Turkish foreign policy was built on balancing the parties. With the end of the war clear, Turkey declared war on the Axis Powers to be on the winning side. With the end of the war, realism dominated the balance policy. As a result, Turkey abandoned its balance policy and took its place in the Western Block in the new bipolar world. In the thesis titled“The Evaluation of Turkish Foreign Policy in the Framework of Realism in the Second World War”, the decisions in Turkey's foreign policy during the war were tried to be explained with a realistic perspective. Studies of different departments, which had been done on similar subjects before, were examined as a method. After the literature review, the reading part started. Since the area covered by the study is very wide, it is mainly limited to the years of the Second World War. In this context, in the first part of the study, the concepts of international relations related to the concepts of foreign policy and realism will be explained. Then, domestic developments affecting Turkey's foreign policy, the Turkish economy, and public opinion during the war years will be examined. Finally, in the fourth and subsequent parts, foreign developments affecting Turkish foreign policy during the Second World War, Turkey's realistic attitude in international negotiations, and the real reasons for Turkey's rapprochement with the West at the end of the war will be evaluated.