Influencer pazarlamada materyalizm ve hedonizm etkisi
Effect of materyalism and hedonism in influencer marketing
- Tez No: 812286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanlık tarihinden bu yana süregelen tüketim olgusu halk arasında bir şeyin tüketilip yok olması anlamına gelirken, ekonomi biliminde ise yalnızca hür insanların mal ve hizmetleri kullanarak ihtiyaçlarını karşılanması olarak tanımlanır. Günümüzde sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojik gelişmeler ve buna bağlı olarak artan sosyal medya kullanımı birçok alanı etkilediği gibi tüketim davranışlarını da etkileyerek farklı boyutlara taşımıştır. Özellikle sosyal medyanın insan hayatına girmesiyle beraber pazarlama faaliyetleri de bu durumdan etkilenerek çağın gerekliliğine cevap vermek amacıyla değişime uğramıştır. Yeni bir pazarlama faaliyeti olan influencer pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetli ve daha geniş kitlelere hitap etmesi nedeniyle daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Sosyal medya sayesinde kişilerarası etkileşimin artmış ve insanların sosyal statüleri daha da belirgin hale gelmiştir. Bu bağlamda insanlar sosyal statülerini arttırmak veya alışveriş yaparak haz almak amacıyla tüketim yapar hale gelmiştir. Çalışmanın amacı günümüzün revaçta pazarlama stratejisi olan influencer pazarlamanın tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki materyalizm ve hedonizm etkilerini tespit etmektir. Bu amaçtan yola çıkarak tüketicilerin hangi influencerlar'ı takip ettiği, takip ettiği influencer'a ne kadar güvendiği, ürün hakkında ne kadar bilgi alabildiği ve satın alma kararında ne kadar etkili olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda online anket yöntemi kullanarak influencer takipçisi olan 510 kişiden cevaplar alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 28.0 paket programından ve R Studio yazılımından yararlanılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda ise influencerların tüketiciler üzerinde anlamlı bir etki düzeyine sahip olduğu düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
While the phenomenon of consumption, which has continued since the beginning of humanity, means excise and destruction of something among people, it is defined as satisfying independent people' needs by using goods or services in terms of economics. In today's world, perpetually changing and growing technological developments and increasing usage of social media affected many areas as well as affecting consumption behaviors and carried them to different dimensions. Particularly, with introduction of social media into human life, interpersonal interaction increased and people's social status became more evident. In this context, marketing activities were changed in order to respond to necessity of the age. Influencer marketing, which is new marketing activity, has become fancied due to its lower expenditure and wider audience compellation than traditional marketing. This transformation made individuals to consume more in order to increase their social status or having pleasure by shopping. The purpose of this study is specifying materialism and hedonism effects of influencer marketing, which is current marketing strategy, on consumers' spending habits. Based on this purpose, it is aimed to designate which influencers are being followed, how much consumers rely on influencers, how much input they can get about product and to what extent they affect purchase consideration. In this study, 510 consumers who follow influencers were answered using the online survey method. The obtained data were used from SPSS 28.0 package program and R Studio software. In the evaluation, it was seen that influencers have a significant effect on consumers.