Temporal lob epilepsisi ve psikojenik non-epileptik nöbet tanılı hastalarda çalışma belleği, uzun süreli bellek, kaygı, depresyon ve EEG spektral analiz verilerinin karşılaştırılması
Comparison of working memory, long term memory, anxiety, depression and EEG spectral analysis data in patients with temporal lobe epilepsy and psychogenic non-epileptic seizures
  1. Tez No: 812307
  2. Yazar: BERAT BAĞBANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN FERDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
En yaygın görülen epilepsi türü TLE ve psikolojik kökenli PNEN tanılı hastalarda davranışsal verilerin ve elektrofizyolojik yanıtların sağlıklı kişilerde farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Araştırmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Nöroloji Polikliniğine başvuru yapmış video-EEG çekimleri bulunan ILAE tanı kriterlerine göre TLE tanısı almış 12 (34.5±9.43), DSM-V tanı kriterlerine göre PNEN tanısı almış 9 (37.66±8.78) ve sağlıklı bireylerden oluşan 10 kişi (36.1±13.60) olmak üzere toplamda 31 kişiye (35.93±10.51) ÇB performansını ölçen n-back görevleri, USB performansını ölçen AVLT, depresyon düzeyini ölçen BDE ve kaygı düzeyini ölçen SDSKE uygulanmıştır. Her bir katılımcının EEG kayıtları spektral analiz yöntemiyle ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate whether behavioral results and electrophysiological findings differ from the healthy people in people with temporal lobe epilepsy (TLE) which is the most common type of epilepsy, and psychogenic non-epileptic seizures (PNES) which are psychologically based. In the study, n-back tasks which measure working memory (WM) performance, the Rey Auditory Verbal Learning Test (AVLT) which measures long-term memory (LTM) performance, the Beck Depression Inventory (BDI) which measures depression level, and the Spielberger State and Trait Anxiety Inventory (STAI) which measures anxiety level were applied to a total of 31 individuals (35.93±10.51) who were registered at the Neurology Outpatient Clinic of the Erciyes University Medical Faculty and had video-EEG recordings, including 12 individuals (34.5±9.43) who diagnosed with TLE according to the International League Against Epilepsy (ILAE) diagnostic criteria, 9 individuals (37.66±8.78) who diagnosed with PNES according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-V) diagnostic criteria, and 10 healthy individuals (36.1±13.60). EEG recordings from each participant were also analysed using the spectral analysis method.