Spirulina platensis'ten elde edilen ham ekstraktın ve C-Phycocyanin molekülünün kanser yolakları üzerine etkisinin moleküler yöntemlerle kanser hücre hatlarında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of crude extract and C-Phycocyanin molecule obtained from spirulina platensis on cancer pathways by molecular methods in cancer cell lines
  1. Tez No: 812323
  2. Yazar: OLFA TAHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ, ÖĞR. GÖR. SABRİYE KOCATÜRK SEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Spirulina platensis (Cyanophyceae) veya Arthrospira platensis, Spirulina olarak ta bilinir, ipliksi mavi-yeĢil bir mikroalgdir ve siyanobakteriler grubuna aittir. Spirulina, proteinler; vitaminler, mineraller ve lipitler içermektedir. Bunlara ek olarak Spirulina pigmentler (klorofil α, ksantofil, β-karoten, zeaksantin ve phycocyanin) açısından zengindir. Phycocyaninler, hem C-phycocyanin (C-PC) hem de Allo-phycocyanin (APC) içerir. Çok hücreli ve filament yapıda bir Siyanobakteri olan Spirulina'nın total proteininin %20-40 kadarı C-PCdir. Spirulina'dan ekstrakte edilebilen C-PC, mavi pigmenttir, gıda sektöründe ve kozmetik endüstrisinde doğal renklendirici olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca, C-PC'in in vitro ve in vivo olarak çeĢitli kanser türleri (meme kanseri, karaciğer kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri, lösemi ve kemik iliği kanseri gibi) üzerinde güçlü bir kanser önleyici etkiye sahip olduğu gösterilmiĢtir. Yaptığımız çalıĢmada Çukurova Üniversitesi'nde üretilen Spirulina'dan elde edilen C-PC'in kanserle mücadele ve önlemedeki terapötik etkisi test edilmiĢtir. Bu çalıĢmada insan meme kanseri hücre hattı MCF7 kullanılmıĢtır. Ġlk olarak, hem Spirulina sulu ekstraktı hemde onun etken maddesi olan C-PC'in, NIH3T3 ve MCF7 hücrelerinin canlılıkları üzerine etkileri MTT testi ile değerlendirilmiĢtir. Sonrasında MCF7, 24 saat boyunca C-PC'in farklı dozlarına maruz bırakılıp apoptotik etkisini incelenmiĢtir. MCF7 hücrelerinin RNA izolasyonu yapılıp cDNA eldesinden sonra apoptozda görev alan kaspaz-3, -8, -9, Bid, Bax, Apaf-1 ve p53 genlerinin ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiĢtir. Sonuç olarak C-PC'i uyguladıktan sonra, MCF7 hücrelerinde apoptotik genlerin anlamlı bir Ģekilde ifade oldukları gözlemlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Spirulina platensis (Cyanophyceae) or Arthrospira platensis, also known as Spirulina, is a filamentous blue-green microalga and belongs to the cyanobacteria group. Spirulina contains proteins; vitamins, minerals and lipids. In addition, Spirulina is rich in pigments (chlorophyll α, xanthophyll, β-carotene, zeaxanthin and phycocyanin). Phycocyanins include both C-phycocyanin (C-PC) and Allo-Phycocyanin (APC). In Spirulina, a multicellular and filamentous Cyanobacterium, 20-40% of its total protein is C-PC. C-PC, which can be extracted from Spirulina, is a blue pigment and can be used as a natural colorant in the food and cosmetics industry. In addition, C-PC has been shown to have a strong anti-cancer effect on various cancer types (such as breast cancer, liver cancer, lung cancer, colon cancer, leukemia and bone marrow cancer) in vitro and in vivo. In our study, we tested the therapeutic power of C-PC derived from Spirulina produced in Çukurova University in fighting and preventing cancer. In this study, the human breast cancer cell line MCF7 was used. Firstly, we evaluated the effects of both Spirulina aqueous extract and its active ingredient C-PC on the viability of NIH3T3 and MCF7 cells by MTT assay. Then, we exposed MCF7 to different doses of C-PC for 24 hours and examined its apoptotic effect. After RNA isolation of MCF7 cells and cDNA extraction, we evaluated the expression levels of caspase-3, -8, -9, Bid, Bax, Apaf-1 and p53 genes involved in apoptosis. As a result, we observed that apoptotic genes were significantly expressed in MCF7 cells after C-PC treatment.