Spirulina platensis'ten elde edilen peptitlerin biyoaktif özelliklerinin incelenmesi
Investigation of bioactive properties of peptides obtained from Spirulina platensis
  1. Tez No: 930435
  2. Yazar: RIDVAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Protein içeriği yüksek olan Spirulina platensis'ten elde edilen biyoaktif peptitler, antihipertansif ve antioksidan özelliklerinden dolayı büyük ilgi görmektedir. Bu nedenle, S. platensis mikroalginin protein ve protein hidrolizatlarının bazı biyoaktif özellikleri tez kapsamında incelenmiştir. S. platensis tozundan elde edilen protein konsantresi alkalaz, papain ve flavourzyme enzimleriyle hidroliz edilmiştir. Elde edilen enzimatik hidrolizatlar ve hidroliz olmamış örnek, in-vitro gastrointestinal sindirim işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen hidrolizatların protein içerikleri, hidroliz dereceleri, ACE inhibitör etkileri, antioksidan aktiviteleri (FRAP, DPPH ve ABTS), toplam fenolik madde miktarları, fenolik bileşen profilleri ve peptitlerin molekül ağılıkları belirlenmiştir. Alkalaz (A0), papain (P0) ve flavourzyme (F0) hidrolizatlarının, K0 örneğine göre hidroliz derecesinde artış olduğu gözlenmiştir. A0 hidrolizatının hidroliz derecesi %9,18 iken; in-vitro sindirim işleminden sonra mide fazında (A-PG) %12,31'e yükseldiği, bağırsak fazında (A-Out) %17,61 ile en yüksek değere sahip olduğu gözlenmiştir. K0 diğer tüm örneklerle karşılaştırıldığında en yüksek IC50 değerine (1,34 mg protein/ml) sahip iken, in-vitro sindirim işlemi ile elde edilen K-PG ve K-Out örnekleri tüm örnekler arasında sırasıyla 0,09 mg protein/ml ve 0,10 mg protein/ml olarak en düşük IC50 değerlerine sahip olduğu bulunmuştur. ACE inhibitör etkiye sahip K-PG ve K-Out örnekleri, hidroliz olmamış K0 örneğinden sırasıyla 13,02 ve 14,21 kat daha fazla inhibitör etkisi göstermiştir. K0 örneğinde farklı molekül ağırlıklarına sahip peptitler tanımlanırken, enzimatik hidroliz ve in-vitro sindirim işlemlerinin etkisi ile moleküler ağırlıkları farklı peptitler tanımlanmıştır. Tanımlanan peptitler; hidroliz ve in-vitro sindirimin aynı aşamalarında tanımlanabildiği gibi farklı aşamalarda açığa çıkıp sonrasında tamamen hidroliz olabildiği de gözlenmiştir. Spirulina protein hidrolizatlarının; FRAP değerleri 0,82 (F-In) ile 31,87 (K-Out) mg TE/g KM, ABTS-radikal süpürme değerleri 16,42 (F0) ile 678,61 (A-In) mg TE/g KM arasında, DPPH-radikal aktivite değerleri 0,54 (P-In) ve 4,96 (K-PG) mg TE/g KM arasında değişmiştir. Bu çalışmanın sonucu, S. platensis proteininin iyi bir antihipertansif, antioksidan ve fenolik bileşen kaynağı olduğunu, fonksiyonel gıdalarda ve nutrasötiklerde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bioactive peptides obtained from Spirulina platensis, which has high protein content, attract great attention due to their antihypertensive and antioxidant properties. Therefore, some bioactive properties of proteins and protein hydrolysates of S. platensis microalgae were investigated within the scope of this thesis. Protein concentrate obtained from S. platensis powder was hydrolyzed with alcalase, papain and flavourzyme enzymes. The obtained enzymatic hydrolysates and the unhydrolyzed sample were subjected to in vitro gastrointestinal digestion process. Protein contents of the obtained hydrolysates, degrees of hydrolysis, ACE inhibitory effects, antioxidant activities (FRAP, DPPH and ABTS), total phenolic substance amounts, phenolic component profiles and molecular weights of peptides were determined. It was observed that the degree of hydrolysis of alcalase (A0), papain (P0) and flavourzyme (F0) hydrolysates increased compared to the K0 sample. While the degree of hydrolysis of A0 hydrolysate was 9.18%, it was observed that it increased to 12.31% in the stomach phase (A-PG) after in vitro digestion and had the highest value of 17.61% in the intestinal phase (A-Out). While K0 had the highest IC50 value (1.34 mg protein/ml) compared to all other samples, K-PG and K-Out samples obtained by in vitro digestion were found to have the lowest IC50 values among all samples as 0.09 mg protein/ml and 0.10 mg protein/ml, respectively. K-PG and K-Out samples with ACE inhibitory effect showed 13.02 and 14.21 times more inhibitory effect than the non-hydrolyzed K0 sample, respectively. While peptides with different molecular weights were identified in the K0 sample, peptides with different molecular weights were identified due to the effect of enzymatic hydrolysis and in vitro digestion processes. It was observed that the identified peptides could be identified at the same stages of hydrolysis and in vitro digestion, or they could be released at different stages and then completely hydrolyzed. FRAP values of Spirulina protein hydrolysates ranged between 0.82 (F-In) and 31.87 (K-Out) mg TE/g DM, ABTS-radical scavenging values ranged between 16.42 (F0) and 678.61 (A-In) mg TE/g DM, DPPH-radical activity values ranged between 0.54 (P-In) and 4.96 (K-PG) mg TE/g DM. The result of this study showed that S. platensis protein is a good source of antihypertensive, antioxidant and phenolic compounds and may play an important role in functional foods and nutraceuticals.