Bilim ve sanat ilişkisi bağlamında biyosanat
Bio art in the context of science and art
  1. Tez No: 812345
  2. Yazar: TANSU TEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle beraber bilim ve sanattaki sınırlar ortadan kalkmıştır. Bilim ve sanat arasındaki sınırların ortadan kalkmasıyla beraber hayatın sınırsız olduğunu görmekteyiz. Bunun sonucunda bilim ve sanatın birbirine entegre olduğu yeni bir yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bu yeni yaklaşım 'Biyo Sanat' ın tarihsel süreç içerisinde incelenmesi, sınıflandırılması ve örneklendirilmesi incelenmiş ve araştırılmıştır. Biyo Sanat performans, hazır nesne, canlı sanat gibi birçok sanat geleneğinden yararlanmaktadır. Galeri içi ve galeri dışında olmak üzere mekânsal farklılıklara ihtiyaç duyan bir sanat anlayışıdır. Biyo Sanatın dünyada ve Türkiye'deki örnekleri incelenmiştir. 1960 sonrası sanatçılar yeni anlatım dili üzerine yoğunlaşmışlar, bilimsel ve teknolojik gelişmeler beraberinde yeni anlatım dilini ortaya çıkarmışlardır. Böylelikle sanatçı ve bilim adamı işbirliği içerisine girerek, bilim ve sanatın harmanlandığı eserler ortaya çıkarmışlardır. Sanattaki sınırın ortadan kalkması ile sanatçının kullandığı geleneksel malzemede yerini petri kabı, mikroskop gibi bilim alanında kullanılan malzemelere bırakmıştır. Tarihsel süreçte bilimdeki gelişmeler sanatçıya ilham kaynağı olmuş, laboratuvarlar sanat eseri üretilen yerler haline dönüşmüştür. Biyo Sanatın öncüleri eserlerini laboratuvar ortamında üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the scientific and technological developments, the limits of science and art have emerged. As a result, a new approach has emerged in which science and art are integrated. This new approach has been classified, classified and exemplified in the historical process of Bio Art. Bio art examples are exemplified in and Turkey. After 1960, theartists later focused on linguistics and later scientific and technological developments, after which linguistic convergence occurred. Thus, the artist and scientist combined their creative works with art and art. With the advent of the boundary in art, traditional material was used, and materials used in science such as petridides and microscopes were replaced by art. The developments in science in the historical process, which was the inspiration, returned to the places where the art of life was produced. Pioneers of bio art production work in the laboratory. Today, artists are producing art guidance on how science affects science, a new effect in shaping the resulting language, biological and biological art. What is the art scene in Turkey.