Canlılık deneyimleri kapsamında biyo sanat ve heykel
Bio art and sculpture within the scope of vitality experiences
  1. Tez No: 678626
  2. Yazar: DENİZ ERGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada Biyo sanat ve Biyo sanata ilişkin örnek eserler incelenerek, canlılık, biyoloji ve biyo teknolojinin 3 boyutlu ifade ile etkileşimleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Canlı-cansız, doğal-yapay gibi ayrımların öne çıkmasıyla insanın ötekine bakışı ve varlıkları kavrayışı önemli görülmüştür. Bu bağlamda, kaynağı doğa ile bir oluşta görülen, mitolojilerde ve söylencelerde karışık varlıklar incelenmiştir. Ardından Antik Yunandan Bilim devrimine dek süren doğal varlıkların tanımlanması ve ayrışması süreci ele alınarak, canlılığa müdahaleleri ve yaşamın düzenlenişini tartışan Biyoetik konularına değinilmiştir. Varlıklar arası etkileşimler, canlılık deneyimleri, canlı malzeme ve kurgusal canlılık kapsamında genişletilen konuyla ilişkili 3 boyutlu çağdaş eserler değerlendirilerek, Biyo sanat ve heykel arasındaki etkileşimler ve insanın canlılık üzerindeki etkilerinde yeniden anlamlanan heykel fikrinin bir düşünce aracı olarak görülebilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, by examining Bio art and the sample works related to Bio art, the interactions of vitality, biology and biotechnology with 3D expression are tried to be revealed. With the prominence of the distinctions such as living / non-living, natural / artificial, the human's view of the other and the understanding of beings have been deemed important. In this context, mixed entities in mythologies and legends, whose source is seen in an entity with nature, have been studied. Afterwards, by examining the process of identification and decomposition of natural beings from Ancient Greece to the Scientific Revolution, Bioethics issues of which discuss the interventions to vitality and the organization of life, are touched upon. By evaluating the interactions between beings, experiences of vitality, 3-dimensional contemporary works related to the subject expanded within the scope of living material and fictional vitality, the visibility of the idea of the interactions between Bio art and sculpture and the idea of sculpture redefined in human effects on vitality as a thought tool has been investigated.