Sporda hakem değerlendirmelerinde algılanan halo etkisi: Bir ölçek geliştirme çalışması
Perceived halo effect in referee evaluations in sports: A scale development study
  1. Tez No: 812344
  2. Yazar: YUSUF ÇAĞRI İPİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, hakemlerin sporcu performansları hakkında yaptıkları değerlendirmelerde Halo etkisi ilişkisini ölçebilecek bir ölçek geliştirmektir. Bu amaç dâhilinde“Sporda Hakem Değerlendirmelerinde Algılanan Halo Etkisi Ölçeği”ni geliştirmek hedeflenmiştir. Araştırmada 2023 yılı vizeli hakemler evreni oluşturmaktadır. Örneklem hesaplamasında evreni bilinmeyen örneklem hesaplaması yapılmış ve 247 hakeme ulaşılmıştır. Ölçek maddeleri literatür destekli olarak araştırmacı tarafından üretilmiş ve kapsam geçerliliğine ilişkin 7 uzmana başvurulmuştur. Kapsam geçerlilik indeksi KGİ=0,925 olarak, kapsam geçerlilik oranları 0,714-1 arasında bulunmuştur. Uzman görüşleri sonucu gerekli düzeltmeler yapılarak ön deneme formu oluşturulmuştur. 46 maddeden oluşan ön deneme formu ile yapılan pilot çalışma sonrası ölçeğe ilişkin güvenirlik analizi uygulanmış ve Alpha katsayısı 0,970 olarak bulunmuştur. Pilot çalışma sonrası elde edilen nihai form ile saha araştırmasına geçilmiştir. Saha araştırması verilerine güvenirlik ve madde analizi uygulanmış ve Alpha katsayısı 0,972 olarak bulunmuştur. Ölçeğin yapı geçerliliğini ortaya koymak için açımlayıcı faktör analizi yöntemi uygulanmıştır. Yapılan Barlett küresellik testi sonucunda (p=0.0000,60). 18 madde eş yükleme ve faktör yükü 0,4'ün altında kaldığından çıkartılmıştır. Kalan 27 maddeye güvenirlik ve madde analizi uygulanmış ve Alpha katsayısı =0 .972 olarak çok yüksek bulunmuştur. Daha sonra faktör yapısının daha anlamlı olması için verilere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında, faktör yüklerinin yüksek, standart hata değerlerinin düşük, t değerlerinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar önceden belirlenen faktör yapısına ilişkin yapı geçerliliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a scale that can measure the Halo effect relationship in the evaluations of the referees about the athlete's performance. For this purpose, it is aimed to develop the“Perceived Halo Effect Scale in Referee Evaluations in Sports”. The universe of the research consisted of referees with visa in 2023. In the sample calculation, the sample of unknown universe was calculated and 247 referees were reached. The scale items were produced by the researcher with the support of the literature and 7 experts were consulted regarding content validity. The content validity index was found to be CGI=0.925, and the content validity ratios were found to be between 0.714-1. As a result of expert opinions, necessary corrections were made and a preliminary trial form was created. After the pilot study with the pre-test form consisting of 46 items, the reliability analysis of the scale was applied and the Alpha coefficient was found to be 0.970. With the final form obtained after the pilot study, field research was started. Reliability and item analysis were applied to the field research data and the Alpha coefficient was found to be 0.972. Exploratory factor analysis method was applied to reveal the construct validity of the scale. As a result of the Barlett sphericity test (p=0.0000.60). Eighteen items were excluded because the co-loading and factor loading were below 0.4. Reliability and item analysis were applied to the remaining 27 items and the Alpha coefficient was found to be very high as =0.972. Then, confirmatory factor analysis was applied to the data to make the factor structure more meaningful. In the analysis results, it was determined that factor loads were high, standard error values were low, and t values were significant. These results confirm the construct validity of the predetermined factor structure.