Samsun bölgesinde astım ve alerjik hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of asthma and allergic patients in Samsun region
  1. Tez No: 812356
  2. Yazar: BURAK SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Astım ve allerjik hastalıklar toplumumuzun ve dünyanın önemli bir sağlık sorunudur. Bu hastalıkların prevalansı her geçen yıl artmaktadır. Bu çalışma, Samsun il ve ilçelerinde astım ve allerjik hastaların prevelanslarını ve risk faktörlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metod: Çalışma Samsun ve ilçelerinden rastgele seçilen okullarda, 5-18 yaş arası öğrencilere ISAAC (The International Study of Asthma and Allergies in Childhood) formuna uygun sorularla oluşturulmuş anket çalışmasıdır. Saptanan verilerin analizi istatistiksel yazılım paketi SPSS 21 kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için sayı (n) ve yüzdeler (%), sayısal değişkenler ortalama ve standart sapma olarak sunulmuş, nicel verilerin normal dağılımlara uygunluklarının sınanmasında kolmagraov-smirnov testi uygulandı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma and allergic diseases are important health problems of our society and the world. The prevalence of these diseases is increasing every year. This study was conducted to investigate the prevalence and risk factors of asthma and allergic patients in Samsun province and its districts. Material and method: The study is a survey study consisting of questions suitable for the ISAAC (The International Study of Asthma and Allergies in Childhood) form for students aged 5-18 in randomly selected schools in Samsun and its districts. The analysis of the detected data was performed using the statistical software package SPSS 21. Descriptive statistics were presented as numbers (n) and percentages (%) for categorical variables, numerical variables were presented as mean and standard deviation, and the Kolmagraov-Smirnov test was used to test the conformity of quantitative data to normal distributions. Chi-square test for categorical variables.