Kırâat ilminde Ashâb-ı Sıla ve vucuhâtlarının tahlili (Eş-Şâtıbiyye ve ed-Dürre özelinde )
Analysis of the Ashâb of Sıla and vucûhâts in the qirâat science (In the partcular of ash-Shatibiyya and ed-Durra)
  1. Tez No: 812357
  2. Yazar: MEHMET ALİ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kırâat ilmi içersinde sıla konusu önem arz etmektedir. Ashâb-ı Sıla'nın kendine has vucûhâtı bulunmaktadır. Sıla uygulamasını temsil eden kırâat imamları; Kalun, İbn Kesir, Ebû Caʿfer'dir. Bu kurraların ortak özelliği, çoğul ( كم ,هم ,أنتم ) muttasıl ve munfasıl zamirlerinde, (م ) harfinde ( و ) varmışçasına ( sıla ) geçiş yapmalarıdır. Sıla konusunun kırâat ilminin yanında, telaffuzundaki farklılık yönüyle fonetik, kelimenin aslına işaret etme yönüyle de morfolojik yönü vardır. Bunun yanında“Ha'i Kinâye”konusunda da kırâat imamları arasında sıla yaparken ortak yönler ve farklılıklar bulunmaktadır. Kırâat ilmi içerisinde, Ashâb-ı Sıla'nın ayrı olarak ele alınması, ortak benzerliği olan bu kırâat imamlarının okuyuşlarını anlamada kolaylık sağlayacaktır. Ashâb-ı Sıla okuyuşlarındaki benzerlikler ve usul farklılıkları karşılaştırmalı analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Ashâb-ı Sıla okuyuşlarındaki benzerlikler ve usul farklılıkları, eş-Şâtıbiyye ve ed-Dürretü'l Mudiyye (el-Qıraatu's Suğrâ) ekolü kaynak edinilerek, bir giriş, üç bölüm ve sonuç şeklinde yazılmıştır. Giriş bölümünde araştırmanın amacına, kapsam ve kırâat ıstılahlarına yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; Ashâb-ı Sıla hakkında genel bilgi verilerek bu grubun tanıtımı yapılmıştır. Bu grubu ortak kılan sıla konusu ayrı olarak işlenmiş, kırâat imamlarının hayatları hakkında bilgiler verilmiş, tarikleri ve sembolleri gösterilmiştir. İkinci bölümde; Ashâb-ı Sıla hakkında usul yönünden benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırmalı olarak işlenmiştir. Usul konuları işlenirken asıl kaynak olan eş-Şâtıbiyye ve ed-Dürretü'l Mudiyye manzumeleri şahit gösterilmiştir. Son bölümde ise Ashâb-ı Sıla kırâatlarının“ferşi'l hurûf”yönünden incelemesi yapılmıştır. Ashâb-ı Sıla vücûhâtları ile diğer kırâat imamlarının okuyuşları karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of sıla is important in the science of Qırâât. Ashâb of Sıla have their special Vucûhâts. Qırâât imams representing this group: Kalun, Ibn Kathir and Abu Jafar. The common feature of these imams is that they pass (صلة) in the plural ( كم , هم , أنتم ) muttasil and munfasil pronouns as if there is ( و) in the letter of the ( م ). In addition to the science of qıraat, the subject of sıla has a phonetic aspect in terms of the difference in pronunciation, and a morphological aspect in terms of pointing to the origin of the word. Considering this group separately within the science of qıraat will make it easier to understand the differences in recitation of these imams, who have a common similarity. The similarities and differences in the readings of Ashab of Sıla have been dealt with by the method of comparative analysis. The similarities and differences in method in the recitations of the Ashâb of Sıla were written in the form of an introduction, three chapters and a conclusion, taking the ecole of Şâtıbiyye and ed-Durre (al-Qiraatu's Suğra) as a source. In the introduction chapter, the aim, content and qıraat terms of the research are given. In the first part of the study; This group was introduced by giving general information about the Ashâb of Sıla. The subject of sıla, which makes this group common, is handled separately, information about the life of the qıraat imams is given, their tariks and symbols are shown. In the second chapter; The similarities and differences in terms of method about the Ashab of Sıla are handled comparatively. While dealing with method issues, eş-Şâtıbiyye and ed-Durre poems, which are the main sources, are shown as evidence. In the last chapter, the recitations of the Ashâb of Sıla were analysed in Ferşi'l Hurûf. A comparison of the similar recitations of the Ashâb of Sıla with the readings of other qiraat imams was made.