Emotional, cognitive and behavioural reactions to various norm violations across culture: Examining the moderating roles of cultural tightness and strength of group identity
Duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkilerin kültürler arası farklı norm ihlalleri: Kültürel sıkılık ve grup kimliğinin güçlülüğünün düzenleyici rollerini incelemek
  1. Tez No: 812358
  2. Yazar: MOHAMMED MUBARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞAFAK ÇUKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, norm ihlalinin çeşitli koşullarının bireylerin negatif duygusal, tolerans ve dışsal atıf tepkileri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada yerel bir grupla kurulan kimlik bağının derecesinin ve algılanan kültürel sıkılığın, ihlal eden bireyin iç/dış grup üyeliği, ihlalin ciddiyeti, ihlal edenin cinsiyeti ve ihlal eden kişinin iç gruptaki konumuna bağlı olarak bireylerin norm ihlaline tepkileri üzerindeki düzenleyici rolleri de incelemiştir. Mevcut araştırma iki ayrı çalışmadan oluşmaktadır. Veriler, Gana ve Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 946 katılımcıdan toplanmıştır. Çalışma 1'de, Gana'dan 311 ve Türkiye'den 210 katılımcı rastgele olarak 8 ayrı deney koşuluna atanmıştır. Her katılımcıya, bir erkek/kadın iç grup/dış grup üyesi tarafından işlenen, yüksek/düşük şiddette norm ihlalini tasvir eden örnek bir öykü sunulmuştur. Öykülerin okunmasından sonra katılımcılar negatif duygu, tolerans ve dışsal atıf tepkilerine ilişkin soruları yanıtlamışlardır. Öykülerin verilmesinden önce katılımcılar grup kimliği ve algılanan kültürel sıkılık ölçeklerini doldurmuşlardır. Çalışma 2'de, Çalışma 1 ile aynı prosedür kullanılmıştır. Çalışma 2'de iç grup ihlal eden bireyin grup içi konumunun katılımcıların ihlale olan tepkilerini belirlemedeki rolü incelenmiştir. Çalışma 2'de veriler 214 Ganalı ve 211 Türk katılımcıdan toplanmıştır. Çalışma 1'in bulgularına göre; ihlal eden kişinin grup üyeliği, ihlalin ciddiyeti ve ihlal eden kişinin cinsiyeti katılımcıların norm ihlaline tepkilerini anlamlı bir düzeyde etkilemektedir. Çalışma 2'nin bulgularına göre; katılımcıların norm ihlaline tepkileri, iç grup ihlal eden kişinin grup içi konumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değişmektedir. Her iki çalışmanın sonuçları algılanan kültürel sıkılık ve yerel bir grupla kurulan kimlik bağının derecesinin düzenleyici etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Bulgular; norm ihlaline karşı verilen tepkilerde karmaşık dinamiklerin varlığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the impact of various norm violation conditions on participants' negative emotional, tolerance, and external attributional reactions. Additionally, the study investigated the moderating roles of strength of group identity and perceived cultural tightness in relation to the violator's ingroup/outgroup membership, severity of the violation, violator's gender, and ingroup violator's rank on reactions to norm violation. Two separate studies were conducted, involving a total of 946 participants from universities in Ghana and Turkey. In Study 1, 311 participants from Ghana and 210 from Turkey were randomly assigned to 8 experimental conditions. Each participant read a vignette depicting a norm violation of high/low severity, committed by a male/female ingroup/outgroup member. After reading the vignettes, participants completed questions on negative emotion, tolerance, and external attributional reactions. Prior to the vignettes, participants completed group identification and perceived cultural tightness scales. In Study 2, using the same procedure as Study 1, we investigated the role of an ingroup violator's rank in determining participants' reactions to the violation. A total of 214 Ghanaian and 211 Turkish participants were involved. In Study 1 the results showed that violator's group membership, severity of violation, and violator's gender affected participants' reactions to norm violation. Likewise, in Study 2, participants' reactions to norm violation varied significantly based on the rank of the ingroup violator. In both studies, there were significant moderating effects of perceived cultural tightness and strength of group identity. These findings highlight the complex dynamics involved in reactions to norm violation, consideraing multiple factors.