Zirkonya takviyeli termoplastik esaslı kompozitlerin katmanli imalat teknolojisi için geliştirilmesi
Development of zirconia reinforced thermoplastic based composites for additive manufacturing technology
- Tez No: 812376
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmaya konu olan araştırma konusu bulunmadan önce çeşitli yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiş ve konuya yakın olarak yapılmış testler gözden geçirilmiştir. Bu tezin en önemli özelliği ise daha önce hakkında çalışma yapılmamış olmasıdır. Bu çalışma, belirlenen malzemelerin imalat teknolojileri kapsamında kullanılarak geliştirilmesi yoluyla hazırlanmıştır. Üretilen zirkonya ZrO2 (Mg-PSZ) seramik tozu, polimer olan polilaktik asit (PLA)'in yapısal özelliklerini incelemek ve mukavemet artırmak amacıyla, 3D baskı ile şekillendirmede kullanılmak üzere, üretilen 1.75 mm çapındaki polilaktik filamentlerine hacimce %0, %1, %2, %3 ve %4 oranlarındaki katkılarla başarılı bir şekilde karışımlar elde edilmiştir. Daha sonra Zirkonya, ve PLA Filament elde edilmiş daha sonra üç boyutlu baskı yöntemi kullanmak suretiyle bu filamentlerden çeşitli numuneler elde edilmiştir. Çalışmaların ve üretimin yapılmasında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Laboratuarında yapılan çift vidalı ekstruder plastik ekstrüzyon makinesi kullanılmıştır. Çalışmanın en önemli kısmında saf PLA hammaddesine %1, %2, %3 ve %4 oranlarında zirkonyum (ZrO2 Mg-PSZ) eklenmiştir. %1 ve %2 oranlarında zirkonyum eklendiğinde PLA'nın mukavemetinin arttığı gözlemlenmiştir. %3 ve %4 oranlarında zirkonyum eklendiğinde ise PLA'nın mukavemet oranının azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca %4 oranında zirkonyum eklenen PLA'nın uzama miktarında azalma olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Before finding subject of the study, Various master's and doctoral theses were examined and tests conducted close to the subject were reviewed. The most important speciality of this study is that is has not been studied before This study has been prepared by using the determined materials within the scope of manufacturing technologies. The produced zirconia ZrO2 (Mg-PSZ) ceramic powder was added to the 1.75 mm diameter polylactide filaments produced by 3D printing, 0%, 1%, 2% by volume, in order to examine the structural properties of the polymer polylactide acid (PLA) and to increase the strength, to be used in shaping with 3D printing. Mixtures were successfully obtained with 3% and 4% additives. Later, Zirconia and PLA Filament were obtained, and then various samples were obtained from these filaments by using three-dimensional printing method. In the work and production, Twin screw extruder plastic extrusion machine made in Kütahya Dumlupınar University Engineering Faculty, Mechanical Engineering Department Laboratory was used. In the most important part of the study, 1%, 2%, 3% and 4% zirconium (ZrO2 Mg-PSZ) was added to the pure PLA raw material. It was observed that the strength of PLA increased when 1% and 2% zirconium was added. It was observed that the strength ratio of PLA decreased when 3% and 4% zirconium was added. It was also observed when the elongation amount decreased in PLA with 4% zirconium added.