Gebeliğin intrahepatik kolestazında takip tedavi ve yönetim
Follow-up, treatment and management in intrahepatic chlestasis of pregnancy
- Tez No: 812385
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gebeliğin intrahepatik kolestazı yüksek oranda fetal morbidité ve mortaliteyle giden, anne içinse ciddi semptomatik rahatsızlıklara yolaçabilen etyopatogenezi hakkında çok az şey bilinen bir hastalıktır. Etyopatogenezi hakkında bilinenlerin az olması nedeniyle perinatolojik ve obstetrik yaklaşım da dünyanın her yerinde farklı olmaktadır. Bugüne kadar fetal morbidite ve mortaliteyi açıklayacak tam bir patogenetik mekanizma olmadığı için değişik tanısal yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Gebelikte fetusun optimal gelişimi için, fetal kanın plasental villuslara ve maternal kanın da intervillöz aralığa olan akımın yeterli olması şarttır. Bu akımın yetersizliliğini saptamak için son yıllarda noninvazif bir yöntem olan renkli Doppler ultrasonografi kullanılmaktadır. Doppler ultrasonografi, hangi fetusların daha yakın bir izlem gerektireceğine yardımcı olması açısından önemli bir tetkiktir. Gebeliğin intrahepatik kolestazında da Doppler ultrasonografi kullanılarak fetal takipte önemli bir tanı aracı olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Intrahepatic cholestasis of pregnancy is a disease that causes high rates of fetal morbidity and mortality and can cause serious symptomatic discomfort for the mother. Little is known about its etiopathogenesis. Since little is known about its etiopathogenesis, perinatological and obstetric approaches differ all over the world. Since there is no complete pathogenetic mechanism to explain fetal morbidity and mortality to date, various diagnostic methods are being developed. For optimal development of the fetus during pregnancy, adequate flow of fetal blood to the placental villi and maternal blood to the intervillous space is essential. Color Doppler ultrasonography, a noninvasive method, has been used in recent years to detect the insufficiency of this flow. Doppler ultrasonography is an important examination in terms of helping determine which fetuses require closer monitoring. It was investigated whether Doppler ultrasonography was an important diagnostic tool in fetal follow-up in intrahepatic cholestasis of pregnancy.