Kurumsal sosyal sorumluluk algılamalarının örgütsel özdeşleşme ve sanal kaytarma davranışına etkisi: Otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of corporate social responsibility perceptions on organizational identification and cyberloafing behavior: A study on hotel managements
- Tez No: 812399
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada sanal kaytarmaya ve örgütsel özdeşleşmenin altında yatan örgütsel faktörlerden kurumsal sosyal sorumluluk algısının çalışanların özdeşleme ve sanal kaytarma düzeylerine ne yönde etki ettiği araştırılmıştır. Araştırma Nevşehir ilindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan kişiler üzerinde yapılmıştır. Araştırma evreni 775 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada tam sayıma ulaşılması hedeflenmiştir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı 564 kişiye ulaşılabilmiş ve söz konusu kişilerin çalışmaya katılmaları sağlanmıştır. Otellerde çalışan kişilerden toplanan veriler yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda otellerin etik, ekonomik ve yasal sorumluluklarını kabul edilebilir düzeyde, gönüllü sorumluluklarını ise orta düzeyde yerine getirdikleri tespit edilmiştir. Çalışanların örgütleriyle özdeş oldukları belirlenmiş, buna karşın orta düzeyde de olsa sanal kaytarma yaptıkları tespit edilmiştir. Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algısı, özdeşleşme ve sanal kaytarma düzeyleri demografik özellikleri ve çalıştıkları otel özellikleri açısından karşılaştırılmış olup çeşitli düzeylerde farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk algısı ile örgütsel özdeşleme arasında pozitif; sanal kaytarma düzeyi arasında ise negatif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca otel çalışanlarının özdeşleme düzeyleri ile sanal kaytarma düzeyleri arasında da negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede yapılan etki analizinde; kurumsal sosyal sorumluluk algısında yaşanan olumlu artış örgütsel özdeşleşmeyi artırırken; sanal kaytarmayı düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how the perception of corporate social responsibility, which is one of the organizational factors underlying cyberloafing and organizational identification, affects the identification and cyberloafing levels of employees. The research was carried out on people working in 4 and 5 star hotels in Nevşehir. The research population consists of 775 people. In the study, it was aimed to reach the full count. However, due to various reasons, 564 people were reached and they were allowed to participate in the study. The data collected from the people working in the hotels were collected by face-to-face survey technique. The collected data were analyzed with the SPSS program. As a result of the analyzes, it has been determined that the hotels fulfill their ethical, economic and legal responsibilities at an acceptable level and their voluntary responsibilities at a moderate level. It has been determined that the employees are identical with their organizations, however, it has been determined that they engage in cyberloafing, albeit at a moderate level. The employees' perception of corporate social responsibility, identification and cyberloafing levels were compared in terms of demographic characteristics and hotel features, and it was determined that there were differences at various levels. There is a positive relationship between the perception of corporate social responsibility and organizational identification; a negative relationship was found between cyberloafing level. In addition, it has been determined that there is a negative relationship between the identification levels of hotel employees and their cyberloafing levels. In the impact analysis conducted within this framework; While the positive increase in the perception of corporate social responsibility increases organizational identification; It has been found that it reduces cyberloafing.