Uzaktan eğitim sürecinde fen bilimleri dersindeki etkinliklere ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
The investigation of primary school teachers views on the activities in science lessons in the process of distance education
  1. Tez No: 812398
  2. Yazar: MERYEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı uzaktan eğitim sürecinde fen bilimleri dersindeki etkinliklere ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Bu amaçla araştırma Konya ve Şırnak illerindeki özel ve devlet okullarında görev yapan uzaktan eğitimde fen bilimleri dersine giren 100 sınıf öğretmeniyle yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Verilerin toplanması için 15 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre uzaktan eğitim süreci hem öğretmenler için hem de öğrenciler için zorlu geçmiştir. Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri dersindeki birçok etkinliği, deneyi, laboratuvar çalışmalarını, yüz yüze eğitimde kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerini ve materyalleri kullanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitimde alt yapı ve teknik sorunların görüldüğü, internet bağlantısında sorunların yaşandığı, tüm öğrencilerin canlı derse katılamadığı, öğretmen ve öğrenciler arasında iletişim problemlerinin yaşandığı da çok sık yaşanan sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler, uzaktan eğitimin avantajı olarak dijital ortamda sunulan materyaller ve aileyle daha çok vakit geçirme olarak ifade etmişlerdir. Ancak uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre çok yetersiz kaldığı öğretmenler tarafından belirtilmiştir. Araştırmada salgın sürecinden sonra uzaktan eğitime katılamayan öğrenciler için telafi kurslarının açılması, öğretmenlerin teknoloji okur-yazarı olması için eğitimlerin verilmesi ve sanal laboratuvar platformunun kurulması önerilmiştir. Farklı örneklem grupları ve farklı araştırma modelleri kullanılarak araştırmanın genişletilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the opinions of classroom teachers about the activities in the science course in the distance education process. For this purpose, the research was carried out with 100 classroom teachers who work in private and public schools in Konya and Şırnak provinces and who teach science in distance education. Qualitative research design was used in the research. A semi-structured interview form consisting of 15 questions was used to collect data. The obtained data were analyzed using the content analysis technique. According to the results obtained from the research, the distance education process was difficult for both teachers and students. In the research, it was concluded that the classroom teachers could not use many activities, experiments, laboratory studies, teaching methods and techniques and materials used in face-to-face education in the science course. It has been determined that there are infrastructure and technical problems in distance education, there are problems in internet connection, not all students can attend the live lesson, communication problems between teachers and students are also very common problems. Teachers stated that the advantage of distance education is the materials presented in the digital environment and spending more time with the family. However, it was stated by the teachers that distance education is very inadequate compared to face-to-face education. In the research, it was recommended to open make-up courses for students who could not attend distance education after the epidemic process, to provide training for teachers to be technology literate, and to establish a virtual laboratory platform. It is thought that the research can be expanded by using different sample groups and different research models.