Yetkinliğe dayalı iky fonksiyonlarının incelenmesi: Manisa organize sanayi bölgesinde bir araştırma
Examination of hrm functions based on competence: A research in Manisa organized industrial zone
  1. Tez No: 812401
  2. Yazar: HİLAL DERYA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA GÜLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1960
Özet
Küreselleşme ile rekabet avantajı sağlamak isteyen işletmelerin insan kaynaklarına verdikleri önem günden güne artmaktadır. Doğru personelin seçilmesi, kariyer planlarının yapılması, performans değerlendirmelerinin yapılması gibi insan kaynakları süreçlerini başarı ile yöneten işletmeler diğer işletmelere karşı büyük başarılar elde etmektedirler. Günümüzde işletmeler bütün bu süreçlerinde 1960 yıllarda ortaya çıkan yetkinlik kavramını kullanmışlardır. Bu amaçla çalışmamızda Manisa Sanayi Bölgesin de faaliyet gösteren işletmeler üzerinde yapılan anket çalışması ile işletmelerin insan kaynakları fonksiyonlarında yetkinliğe dayalı insan kaynaklarını uygulayıp uygulamadıkların tespiti saptanmıştır. Bu amaçla ilk olarak; incelenen işletmelerdeki kişilerin, işletmelerin özelliklerinin, işletmelerin aradıkları yetkinliklerde hangi kriterleri tercih ettiklerinin, hangi kademelerde bu sistemi kullandıklarının, İKY fonksiyonlarında hangilerini kullandıklarının ya da kullanmayı düşündüklerinin, neden yetkinliğe dayalı bir sisteme ihtiyaç duyulduğunun, hedeflerinin neler olduğunun, yaşanılan zorlukların, kullanılan önceki sistemlere göre başarı durumun değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca işe dayalı yöntemi seçen işletmeler ile ilgili yetkinliği seçmeme nedenleri, ileride düşünüp düşünmedikleri ve hangi İKY fonksiyonlarında kullanmayı düşündükleri konularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda Manisa organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin hem geleneksel hem de yetkinliğe dayalı yaklaşımı birlikte kullandıkları tespit edilmiştir. İKY fonksiyonlarında yetkinliğe dayalı yaklaşımlara işletmeler tarafından verilen önemin her geçen gün arttığı yapılan çalışma ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The importance given to human resources by businesses that want to gain a competitive advantage with globalization is increasing daily. Businesses that successfully manage human resources processes, such as choosing the right personnel, making career plans, and making performance evaluations have great success against other companies. Today, businesses use the concept of competence that emerged in the 1960s in all their processes. For this purpose, it has been determined whether the enterprises apply human resources based on competence in human resources functions or not, with a survey conducted on businesses operating in the Manisa Industrial Zone. First, the individuals in the examined companies, the characteristics of the companies, and the criteria preferred by the companies in the competencies they are looking for were studied. The study also looked into which levels within the companies were implementing the competency-based system in their HR functions and which specific HR functions were being used or planned to be used. The research also aimed to understand the reasons for the need for a competency-based system, the goals of the companies, the challenges they faced, and evaluate their success rates compared to their previous systems. In addition, the aim was to evaluate the reasons for not choosing specific competencies for businesses that opted for the job-based method, whether they consider them for future use, and which HR functions they plan to use them in. In conclusion, it has been found that the companies operating in the Manisa organized industrial zone use traditional and competence-based approaches together. The study reveals that the importance given by companies to competence-based approaches in HR functions is increasing daily.