Common and rare variant association approaches in Turkish families with polycystic ovarian syndrome
Polikistik over sendromu bulunan türk ailelerinde yaygin ve nadir varyant i̇lişkilendirme yaklaşimlari
  1. Tez No: 812419
  2. Yazar: ELİF ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EMRE ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Genetik, Biostatistics, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), dünya çapında 5 kadından 1'ine kadar sık görülebilen ve ek metabolik komorbiditelere sahip, kısırlığın en yaygın nedeni olan karmaşık bir sendromdur. Durum hem genetik hem de çevresel faktörlerden etkilenir. Bu tür hastalıkların altında yatan mekanizmaları aydınlatabilmek için, NGS teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde geliştirilen birçok istatistiksel girişim vardır. Söz konusu gendeki fonksiyon bozulmasının, ilgilenilen özelliğe katkısı hakkında yorum yapabilmek için; her bir gendeki patojenik varyant yükünü belirleyici, gen tabanlı varyant agregatif yaklaşımları geliştirilmiştir. Bu yaklaşımları Türk PKOS vakalarında uygulamak için, 190 aileden 203 PKOS hastası ve 52'si PKOS hastasının aile üyesi olan 815 kontrol bireyinin Tam Ekzom Dizilimi verileri, çeşitli gen tabanlı ilişkilendirme çalışma modellerinde kullanılmıştır. Amaç, potansiyel aday genleri belirlemek ve PCOS'un altında yatan moleküler mekanizmalar hakkında fikir edinmektir. İstatistiksel analiz sonuçları, varyantların aileler içinde ayrılması ve ilgili literatür araştırması, yumurtalık işleviyle veya insülinle ilişkili yolaklarda yer alan potansiyel aday genler hakkında değerli bilgiler sağlamıştır. İlginç bir şekilde, bu genlerin çoğu aynı zamanda otizmle de ilişkilidir ve bu, her iki koşulun altında yatan genetik mekanizmalarda potansiyel bir örtüşmeyi gösterir. Öte yandan, çalışmanın yaygın varyant analizi kısmı, WES verilerini analiz ederken, genom çapında bir temel verinin, ilişkili varyantların çoğunun genomun intergenik bölgelerinde yer aldığından dolayı uygun olmadığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a complex condition that affects up to 1 in 5 women globally and is the most common cause of infertility, having additional metabolic comorbidities. The condition is affected by both genetic and environmental factors. To be able to shed light on these types of diseases, there are several statistical attempts developed in virtue of the enhancements in NGS technologies. Gene-based variant aggregative approaches are developed to take the pathogenic variant burden in every gene to be able to comment on the contribution of disruption of the gene in question to the trait of interest. To apply this approach in Turkish PCOS cases, Whole Exome Sequencing (WES) data of 203 PCOS patients from 190 families and 815 control individuals with 52 of those being family members of PCOS patients have been utilized for several gene-based association study models. The aim is to identify potential candidate genes and gain insights into the underlying molecular mechanisms of PCOS. The statistical analysis results, segregation of variants within families, and relevant literature search provided valuable insights into potential candidate genes which are involved either in ovarian function-related pathways or in insulin-related pathways associated with PCOS. Interestingly, most of these genes are also associated with autism, indicating a potential overlap in the genetic mechanisms underlying both conditions. On the other hand, common variant analysis part of the study revealed the fact that when analysing a WES data, a genome-wide base data is not appropriate, since the most of the associated variants are at the intergenic regions of the genome.