ABD dış politikasında dronların rolü ve Pakistan örneği
The role of drones in US foreign policy and the case of Pakistan
- Tez No: 812418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ADIBELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra dünya sahnesine güçlü bir adım atan ABD, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tam bir süper güç olmuş ve tüm dış politikasını bu durumu sağlamlaştırmak için oluşturmuştur. Bu politika anlayışı 11 Eylül saldırılarından sonra küresel terörizmle savaş için oldukça agresifleşmiş ve bağımsızlığından bu yana gelgitli ilişkileri olduğu Pakistan'ı geri dönülmez biçimde etkilemiştir. Pakistan topraklarındaki terörist gruplar yoğun dron saldırıları ile bombalanmış, nokta operasyonlar ile üst düzey terörist örgüt yöneticileri etkisiz hale getirilmeye çalışılmıştır. ABD'nin Afganistan'a BM ve NATO güçleri ile başlattığı çıkarma başlangıçta Pakistan ile iyi ilişkilere sebebiyet verse de Pakistan topraklarındaki dron saldırıları bu ikilinin arasını açmıştır. Pakistan kırsalındaki halk dron saldırılarından dolayı büyük yaralar almış, psikolojik bir buhran durumuna girmiştir. Pakistan yönetimi sorumsuzca ve haber verilmeden yapılan CIA kaynaklı bu operasyonları kınamış fakat arkasındaki ABD desteğinin tamamen kesilmesine razı olmadığı için pasif bir tutum sergilemiştir. Sivil kayıplar ve bölge halkının mağduriyetleri yükseldikçe yaşanan Pakistan kamuoyundaki değişim ve sonuçları araştırmamızın asıl konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın genelinde ABD'nin Pakistan'da yaptığı dron saldırıları, bunun halktaki yansıması ve terörist grupların bu yansımadan nasıl faydalandığı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the First World War, the United States made a strong entry on the world stage and became a full-fledged superpower after the Second World War, and its entire foreign policy was designed to consolidate this position. After the September 11 attacks, this policy approach became very aggressive in the fight against global terrorism and irrevocably affected Pakistan, with which it has had tense relations since independence. Intensive drone strikes bombed terrorist groups on Pakistani soil, and spot operations were conducted to neutralize senior terrorist organization leaders. Although the US invasion of Afghanistan with UN and NATO forces initially led to good relations with Pakistan, drone strikes on Pakistani soil have driven a wedge between the two countries. The people in rural Pakistan have suffered great injuries due to drone strikes and have entered a state of psychological crisis. The Pakistani government has condemned these irresponsible and unannounced CIA-led operations, but has adopted a passive stance because it is not willing to completely cut off US support. As civilian casualties and the victimization of the people of the region increased, the change in Pakistani public opinion and its consequences constitute the main subject of our research. Throughout our study, we have tried to explain the US drone strikes in Pakistan, its reflection on the public and how terrorist groups have benefited from this reflection.