Türkiye'de uygulanan vergi cezalarının vergi mükellefleri üzerindeki caydırıcı etkileri
The deterrent effects of tax penalties imposed in Turkey on taxpayers
- Tez No: 812422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplum halinde yaşayan insanlar için gerekli olan kamusal ihtiyaç ve hizmetlerin devlet tarafından karşılanması gerekmektedir. Devlet söz konusu kamusal hizmetlerin finansmanını vergiler aracılığıyla karşılamaktadır. Vergi, devletin toplum üzerindeki egemenlik gücünün bir sonucu olarak görülmektedir. Vergisel yükümlülüklerini kısmen ya da tamamen yerine getirmeyen mükelleflere karşı devlet yasalar çerçevesinde birtakım cezai müeyyideler uygulamaktadır. Vergi konusunda uygulanacak cezalar ile mükelleflerin vergisel ödevlerini yerine getirmelerinin sağlanmasının yanı sıra bir daha suç işlemeye yönelmemeleri konusunda caydırıcı bir etki de oluşturulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde vergi ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyenlere devlet tarafından yasalar ile birtakım cezalar uygulanmaktadır. Devlet uyguladığı vergi cezaları ile vergi kayıp ve kaçaklarının önüne geçmeye çalışmaktadır. Çalışmada devletin kanunlarda yer alan hükümler doğrultusunda uyguladığı vergi cezalarının yükümlüler üzerindeki caydırıcılığı durumu incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Burdur ilinde faaliyet gösteren vergi mükellefleri üzerinde anket çalışması uygulanmıştır. Bu anketten elde edilen veriler çerçevesinde devletin uyguladığı vergi cezalarının caydırıcı etkileri değerlendirilerek öngörülerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The public needs and requirements for people living in society services must be provided by the state. The state in question finances its services through taxes. Tax, government seen as a result of its dominance. Tax against taxpayers who do not fulfill their obligations partially or completely imposes some penal sanctions within the framework of the law. On tax the penalties to be applied and the taxpayers to fulfill their tax obligations in addition to providing a deterrent effect to prevent them from committing crimes again is also being created. State for those who do not fulfill their tax obligations in our country some penalties are imposed by law. State tax penalties and tries to prevent tax losses and evasion. State in the study liable for the tax penalties imposed in accordance with the provisions of the laws deterrence status has been tried to be examined. In this context, in the province of Burdur a survey study was conducted on taxpayers operating in business. From this survey the deterrent effects of tax penalties imposed by the state within the framework of the data obtained will be evaluated and predictions will be made.