Cumhuriyetten sonra Türkiye'de din eğitimini bilimselleştirme faaliyetleri
Scientificational activities in religious education in Turkey after the Republic
- Tez No: 81243
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cumhuriyetten Sonra Türkiye'de Djn Eğitimini i Bilimselleştirme Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Beyza Bilgin, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 11-111 s. I Cumhuriyeften Sonra Türkiye'de Din Eğitimini Bilimselleştirme Faaliyetleri, adını taşıyan araştırmamızın amacı,“Din Eğitimi Bilimi”nin Türkiye'de bağımsız bir bilim dalı olarak ortaya çıkışına etki eden fikirleri ve bu yönde yapılan faaliyetleri tespit ederek, Din Eğitiminin bilim dalı oluş sürecini araştırmaktır. Çalışmamızin Birinci Bölümünde;“Kavramsal Çerçeve”adı altında,“Bilim”,“Bilimselleştirme”,“Eğitim Bilimi”,“Din Eğitimi Bilimi”kavramları açıklanmıştır. İkinci Bölümde; Din Eğitimi ve Öğretiminin geçirdiği evreler ele alınarak, Din Eğitimi ve -Öğretiminde metotların bilimselleştirilmesi ve öğretmen yetiştirmede bilimselleşme konuları incelenmiştir. ' Üçüncü bölümde ise; Din Eğitiminin bağımsız bir bilim' dalı oluşunu hazırlayan sebepler ortaya konmuş, Din Eğitimi Anabilim Dalının doğuşu ve gelişimi açıklanmıştır. Son olarak Din Eğitimi Bilimi alanında yapılan bilimsel çalışmalar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study called, Scientificational Activities in Religious Education in Turkey after the Repuplic, is as a independent scientific branch“Science of Religious Education”in Turkey, to determine effective opinions which appear and activities in this direction and to search for the process of being scientific branch of Religious Education. In first chapter is explained under the“Conceptual Framework”such like concept;“Science”,“Scientificiation”,“Science of Education”,“Science of* Religious Education”. In second chapter dealth with stages that Religious Education and Training pass and is studied scientification of methods in Religious Education and Training and scientific issues in educating teachers, In third chapter is put forth preparing reasons of being in a independent sicentific branch of Religious Education and explained the emergency and the r development of Scientific Branch of Religious Education. Finally, scientific studies conducted in the field of Science of Religious Education are introduced.