Cezaların etkinliği bağlamında Türk suç siyaseti
Turkish crime policy within the context of effective punishment
  1. Tez No: 812461
  2. Yazar: EFE CAN KARABULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 512
Özet
Suç sorunu ile mücadele; zaman, mekan ve karar alıcılar bakımından çok katmanlı ve karmaşık bir iştir. Başarıya ulaşabilmesi için bu mücadelenin akılcı, tutarlı ve kolektif bir siyaset dahilinde verilmesi gerekir. Bir toplumda hangi davranışların suç olarak kabul edileceğinin tayin edilmesiyle başlayan bu süreç, suçların olabildiğince önlenmesi ve eğer bir suç işlenmiş ise bunun sonuçlarının ortadan kaldırılması ve failin cezalandırılması ile sürer. Hatta failin cezasının infazından sonrasına değin uzanır. Cezalar her ne kadar suçla mücadelenin tek aracı değilse de devletin elindeki önemli araçlardan biridir. Bu nedenle cezaların da bir teorik altyapı uyarınca, sistemli ve akılcı bir biçimde verilmesi çok önemlidir. Bu maksatla her biri çok farklı kabullere ve prensiplere dayanan çok sayıda teori geliştirilmiş durumdadır. Bu teoriler uyarınca cezaların amaçlarının, uygulanabilecek ceza türlerinin ve bu cezaların miktarlarının belirlenmesi mümkün hale gelmektedir. Türkiye, her ne kadar güçlü bir teorik altyapıya sahip bir sistem kurmuş ise de cezaların tür ve miktarları konusunda sorunlu düzenlemelere sahiptir. Bu da Türk ceza adaleti sisteminin günümüzde karşılaştığı sorunların önemli bir bölümünde pay sahibidir. Çalışmamızda bu sorunlara işaret edilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tackling the problem of crime is a complex task and it has a multi-layered nature in terms of time, place and decision makers. In order for it to be successful, this struggle must be waged within a rational, consistent and collective policy. This process, which starts with the designation of which behaviors will be considered as a crime in a society, continues with the prevention of crimes as much as possible and, if a crime has been committed, the elimination of its consequences and the punishment of the perpetrator. It even extends beyond the execution of the perpetrator's sentence. Although punishments are not the only means of combating crime, they are one of the important weapons in the state's arsenal. For this reason, it is very important that punishments are given in a systematic and rational way in accordance with a theoretical background. For this purpose, many theories have been developed, each of which is based on very different assumptions and principles. In accordance with these theories, it becomes possible to determine the purposes of the sentences, the types of penalties that can be applied and the gravity of these penalties. Although Turkey has established a system with a strong theoretical infrastructure, it has problematic regulations regarding the types and amounts of penalties. This causes a significant part of the problems that the Turkish criminal justice system is experiencing today. In our study, these problems were pointed out and solutions were suggested.